Pracujemy od 7:00 do 20:00.
Jak założyć rolety? 22.12.2019

Jak założyć rolety?

Wbrew pozorom, montaż rolet wcale nie jest trudny. Wystarczy stosować się do kilku zasad lub postępować zgodnie z instrukcją producenta, by zaledwie w kilka minut zamontować rolety wewnętrzne. Istnieją dwie metody. Można zamontować rolety do skrzydła okiennego lub do ściany. Sprawdź, jak założyć rolety, aby cieszyć się funkcjonalną i estetyczną osłoną okienną w swoich wnętrzach.

Spis treści:

 • Jak zamontować rolety okienne?

 • Zakładanie rolet krok po kroku

Z wpisu dowiesz się, jak prawidłowo zamontować rolety okienne wewnętrzne oraz jakie kolejno kroki podejmować, aby osłona okienna była prawidłowo założona. 

Jak zamontować rolety okienne?

Do wyboru mamy rolety w kasecie lub bez. Rolety w kasecie należą do najczęściej wybieranych ze względu na to, że są dyskretne, praktyczne, a jednocześnie wysoce estetyczne. Co więcej, do wyboru są w naprawdę szerokiej palecie kolorystycznej, dlatego ich dopasowanie do wnętrza nie stanowi większego problemu. Mogą być wykonane z tkanin transparentnych, mogą być w pełni zaciemnione, wzorzyste, z metaliczną powłoką, która doskonale odbija ciepło. 

Rolety na okno są także łatwe w utrzymaniu w czystości. Wystarczy ich regularne odkurzanie, z kolei większe zabrudzenia usuwamy przy pomocy wilgotnej ściereczki. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób traktuje roletę jako doskonałą osłonę okienną zarówno do domów, jak i mieszkań. Sprawdzi się niezależnie od aranżacji. Stonowane rolety znakomicie uzupełnią minimalistyczne wnętrza w stylu industrialnym czy skandynawskim. Z kolei roleta w wyrazistym kolorze idealnie ożywi smutne wnętrze. Można także zdecydować się na rolety okienne we wzory. Obecnie do wyboru jest naprawdę wiele rozwiązań, więc każdy znajdzie to wymarzone dla siebie. Pozostaje jedynie odpowiedni montaż rolety.

Zakładanie rolet krok po kroku

Jak prawidłowo zamontować roletę? Jest to proste zadanie. Rolety w kasecie przyczepiamy do skrzydła okiennego lub do ramy. Przeważnie wybiera się roletę z montażem do skrzydeł okiennych. Aby założyć rolety wewnętrzne postępujemy zgodnie z instrukcją:

 • rozpakowujemy wszystkie elementy i upewniamy się, że są one kompletne,

 • dosuwamy kasetę do góry wnęki przyszybowej i ustawiamy ją w poziomie,

 • wywiercamy cztery otwory,

 • przykręcamy kasetę śrubokrętem lub wiertarką, wykorzystując dołączone wkręty,

 • zakładamy pokrywy na kasetę rolety,

 • zanim założymy pokrywę od strony łańcuszka, należy go rozpiąć, przełożyć przez otwór w pokrywie,

 • naklejamy prowadnice rolety, wycieramy listwy za pomocą szmatki zmoczonej acetonem lub spirytusem,

 • po usunięciu taśmy zabezpieczającej, naklejamy je do obu listew przyszybowych,

 • ustawiamy górne i dolne wkłady zwijania - ważne, aby mocować najpierw dolny wkład, pamiętając, że nie może on opierać się o listwę przyszybową. Musi zatrzymywać się na równi z kasetą. Górną część zakładamy tuż przed kasetą,

 • uchwyt łańcuszka mocujemy ok. 10 centymetrów od jego dolnego końca. Ważne, aby zamontowane łańcuszki nie kolidowały z uchwytami.

Gotowe - roleta jest poprawnie założona!

Jak założyć rolety dzień noc

Istnieją dwa sposoby na montaż rolet dzień noc - zależy on od tego, czy chcemy zamontować roletę okienną czy też ścienną. Jak wygląda zestaw do montażu rolety okiennej i co w nim znajdziemy? Zawiera on:

 • roletę z mechanizmem
 • haczyki montażowe
 • napięcie boczne tkaniny
 • napinacz łańcuszka
 • instrukcję montażu

W jaki sposób wygląda montaż rolety okiennej? To banalnie prosta czynność. Sposób montażu tego typu rolety jest bezinwazyjny, co oznacza, że nie będziemy potrzebować do jej instalacji na oknie żadnych narzędzi. Wystarczy połączyć elementy rolety zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w instrukcji obsługi, a następnie zawiesić ją na ramie okna za pomocą haczyków.

A co zawiera w sobie zestaw do montażu rolet dzień noc w wersji ściennej i jak go zainstalować? Różni się on od zestawu bezinwazyjnego, opisanego wyżej, bowiem ten wymaga użycia kołków montażowych. Składa się on z:

 • rolety z mechanizmem
 • kołków montażowych i wkrętów
 • napinacza łańcuszka
 • instrukcji obsługi

To, co odróżnia wariant montażu ściennego od montażu modelu okiennego, to fakt, że roletę wolnowiszącą - ścienną - można zamontować do ściany lub sufitu, a roletę okienną wyłącznie do ramy okna. Jak zatem wykonać montaż rolety ściennej? Najpierw wiercimy otwory, w których następnie umieszczamy kołki i wkręty. Kolejny krok, to przymocowanie do mechanizmu łańcuszka bocznego, a krok ostatni - przymocowanie całej konstrukcji do ściany bądź sufitu za pomocą kołków montażowych i wkrętów zawartych w zestawie.

Jak założyć rolety na okno

Rolety okienne dzielą się na te montowane bezinwazyjnie i na takie, które wymagają użycia wiertarki i odrobiny zręczności. Nie mniej jednak, nie jest to czynność, która wymaga wielkich umiejętności. Montaż rolet w sposób bezinwazyjny wymaga tylko złożenia poszczególnych części rolety i przymocowania jej do ramy okiennej za pomocą specjalnych haków lub taśm z mocnym klejem. Rolety wymagające wiercenia otworów na kołki są trudniejsze w montażu, jednak i z tym można poradzić sobie szybko i sprawnie, studiując dokładnie instrukcję obsługi towaru. Pamiętajmy, że taka właśnie instrukcja jest niezbędna, by odpowiednio zamontować dany model rolety, dlatego też nie zapominajmy o niej podczas wykonywania tej czynności.

Jak założyć rolety z żyłką

Rolety wyposażone w żyłki wymagają specjalnego sposobu montażu (nie zapominajmy, by w tym celu skorzystać z instrukcji obsługi, która pomoże nam sprawnie wykonać te czynność). Jak wygląda montaż rolet z żyłką? Należy rozpocząć go od połączenia spinek mocujących - zawartych w zestawie - z górną listwą rolety. Następnie przez znajdujące się w bocznych osłonach otwory należy przeprowadzić żyłkę. Z tyłu spinek montażowych umieszczamy kawałek taśmy dwustronnej, dzięki której roleta będzie wisiała na oknie stabilnie. Kolejny krok to umieszczenie rolety na ramie okiennej lub też zamocowanie jej do ściany czy sufitu - zależy to od modelu posiadanej przez nas rolety. Gdy już zawiśnie, wypośrodkujmy ją, by wisiała prosto, a następnie przełóżmy żyłki przez znajdujące się w roletach otwory. Teraz naciągnijmy żyłki z obu stron, używając do tego plastikowego pokrętła (może to być też śruba lub klips). Gdy żyłki będą odpowiednio naciągnięte, zawiążmy supeł i utnijmy ich nadmiar nożyczkami.

Jak zamontować rolety plisy

Rolety plisowane można montować na dwa sposoby - bezinwazyjny i inwazyjny (zostało to opisane powyżej). Jak zatem wykonać ich montaż bezinwazyjnie?

 1. Nakładamy na ramę okna bezinwazyjny uchwyt
 2. Teraz na uchwyt nakładamy zatrzask, a na całość zaślepkę maskującą
 3. Na zatrzaski nakładamy mocowanie (tak, jak w montażu listwy przyszybowej)
 4. Wyrównujemy uchwyty i gotowe!

A teraz opis montażu rolety plisowanej do listwy przyszybowej:

 1. Wybieramy zatrzask, który przylega do szyby pod kątem 90 stopni
 2. Mocujemy zatrzask do listwy przyszybowej
 3. Po zamontowaniu zatrzasku wyłamujemy dystans
 4. Umieszczamy na zatrzasku mocowanie rolety plisowanej
 5. Usuwamy taśmę zabezpieczającą - roleta jest gotowa do użycia

Jak zamontować rolety bezinwazyjne

Rolety bezinwazyjne to najbardziej popularny i najprostszy sposób na montaż rolet. Nie wymaga on użycia żadnych dodatkowych narzędzi - wszystkie niezbędne elementy znajdują się w zestawie. Wystarczy odrobina zdolności manualnych i dokładne postępowanie z instrukcją obsługi krok po kroku, aby zamontować taką roletę w kilka chwil. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą korzystać z wiercenia w ścianach i szukają prostych, acz solidnych rozwiązań na montaż rolet okiennych.

Montaż rolet bezinwazyjnych


Czy wiesz jak powinien przebiegać montaż rolet bezinwazyjnych? Wszystko co musisz zrobić to przyłożyć papierową roletę tak, aby pasowała do Twojego okna, odkleić pasek kleju i przykleić ją, mocno dociskając. Widzisz jak prosty jest montaż rolet bezinwazyjnych? Jeśli będziesz postępował zgodnie z naszymi instrukcjami, na pewno dasz sobie świetnie radę! Zachęcamy także do obejrzenia naszych filmów instruktażowych, które znajdują się w odpowiednich zakładkach na stronie internetowej rolmajster.pl

Przeczytaj także jak usunąć klej po roletach z okien.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji