Pracujemy od 7:00 do 20:00.
22.12.2019

Jak wyczyścić rolety? Praktyczne porady jak czyścić rolety plisowane

Rolety materiałowe to świetne rozwiązanie na przesłonięcie okien, cechujące się duża praktycznością. Wraz z upływem czasu, rolety ulegają różnym rodzajom zabrudzeń i wymagają od nas regularnego czyszczenia. Czyszczenie rolet jest bardzo proste, a wykonywane systematycznie, z pewnością wydłuży żywotność przesłon okiennych. Niezależnie od tego, jaki typ rolet posiadasz w swoim mieszkaniu, przy pomocy kilku wskazówek możesz wyczyścić je samodzielnie, bez większego wysiłku i ponoszenia kosztów. Jak wyczyścić rolety? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jak wyczyścić rolety dzień noc?
  • Jak wyczyścić rolety zwijane?
  • Jak wyczyścić rolety materiałowe?
  • Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?
  • Jak wyczyścić rolety w kasecie?
  • Jak wyczyścić rolety plisowane?
  • Jak wyczyścić rolety okienne?
  • Jak wyczyścić rolety z much?
  • Jak czyścić plisy okienne?
  • Jak umyć rolety okienne?

We wpisie dowiesz się, jak wyczyścić rolety dzień-noc, zwijane i materiałowe. Dowiesz się także, jak wyczyścić rolety z pleśni, jak wyczyścić rolety w kasecie, rolety plisowane, oraz jak wyczyścić rolety okienne z much.

Jak wyczyścić rolety dzień noc?

W pielęgnacji rolet dzień-noc, należy skupić się na ich regularnym odkurzaniu. Zbyt rzadkie odkurzanie tkaniny rolety, może powodować trwałe zabrudzenia. Specyfika rolet dzień-noc polega na zastosowaniu dwóch rodzajów materiału, o różnym poziomie krycia. Trudniejsze zabrudzenia rolety wykonanej z materiału kryjącego o gęstym splocie, należy czyścić za pomocą wilgotnej, miękkiej szmatki, bez ściągania rolet z okna. Delikatną tkaninę transparentną, czyścimy bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić materiału.

Jak wyczyścić rolety zwijane?

Rolety zwijane należy czyścić w pozycji pionowej, gdy są one zawieszone na oknie. Demontaż niektórego typu rolet jest niewskazany, ponieważ może on prowadzić do złego ponownego złożenia mechanizmu i trwałego uszkodzenia rolety. Należy odkurzać nie tylko powierzchnię tkaniny, ale także mechanizm rolety zwijanej. Możemy do tego wykorzystać odkurzacz, z końcówka wyposażoną w miękkie włosie.

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Rolety materiałowe należy czyścić delikatnie, wykonując ruchy płynne i zgodne z kierunkiem ułożenia włókien materiału. Jeżeli na rolecie pojawiły się plamy, należy je wyczyścić za pomocą miękkiej szmatki, starając się unikać miejscowego i gwałtownego szorowania. Może ono prowadzić do odkształcenia i naciągania tkaniny. Unikajmy stosowania detergentów, które mogą wpłynąć na odbarwienie rolety.

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Pleśń, może pojawić się na rolecie przesłaniającej okno w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Zwinięcie wilgotnej rolety i pozostawienie na dłuższy czasu w tej pozycji, może prowadzić do powstania pleśni. Do wyczyszczenia rolety materiałowej z pleśni, niezbędny będzie roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub płynem do prania delikatnych tkanin. Tkaninę należy czyścić miękką gąbką lub małą szczoteczką z miękkim włosiem, aż do momentu usunięcia nalotu z pleśni.

Jak wyczyścić rolety w kasecie?

Czyszcząc roletę w kasecie, nie należy zapominać o odkurzeniu samej kasety i mechanizmu rolety. Kasetę warto regularnie myć wilgotną ściereczką, aby pozbyć się osadzających się na niej kurzu i innych zabrudzeń. Kaseta skutecznie zabezpiecza tkaninę rolety w ciągu dnia i przyczynia się do przedłużenia jej żywotności. 

Jak wyczyścić rolety plisowane?

Niektóre rodzaje rolety plisowanej można prać. Dotyczy to zwłaszcza plisy okiennej wykonanej z materiału syntetycznego jak np. poliester. Roletę plisowaną należy ściągnąć z okna i zanurzyć w misce wypełnionej wodą, oraz płynem do naczyń lub proszkiem do prania. Dbamy o to, aby woda z płynem dostała się w każdy zakamarek rolety. Następnie płuczemy roletę czystą wodą i wyciskamy jej nadmiar z tkaniny. Wilgotną i zwiniętą roletę wieszamy na oknie i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jak czyścić rolety plisowane – podpowiadamy

Zdecydowałeś się na zakup rolet plisowanych i stajesz przed pytaniem jak czyścić rolety plisowane? Niektóre rodzaje takich rolet można prać. Dotyczy to przede wszystkim materiałów poliestrowych. Należy ściągnąć ją z okna i zanurzyć w wypełnionej wodą misie lub w wannie. Kolejno warto dodać płyn do naczyń lub proszek do prania, a roztwór powinien dostać się w każdy zakamarek rolety. Po wypraniu roletę płuczemy czystą wodą i wyciskamy nadmiar. Rozwieszamy do wyschnięcia i gotowe! Ciesz się czystymi oknami. 

Jak wyczyścić rolety okienne?

Rolety okienne, które są dodatkowo zabezpieczone impregnatem lub specjalną gumowaną warstwą zaciemniającą, nie można prać ani czyścić z użyciem dużej ilości wody. Może to prowadzić do zniszczenia tkaniny i utraty właściwości zaciemniających. Rolety tego typu czyścimy suchą szmatką lub za pomocą odkurzacza.

Jak wyczyścić rolety z much?

Jak czyścić rolety z plam po owadach? Delikatną tkaninę możemy wyczyścić za pomocą miękkiej ściereczki i rozcieńczonego wodą, płynu do mycia naczyń. Trudniejsze do zmycia plamy np. po odchodach owadów, należy usunąć za pomocą roztworu wody i octu rozcieńczonych w proporcji 1:1. Warto sprawdzić, czy roztwór nie pozostawia plamy i przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu rolety.

Jak czyścić plisy okienne?

Przyszedł ten moment, że zastanawiasz się jak czyścić plisy okienne? Mamy szczerą nadzieję, że chcesz zrobić to profilaktycznie i nie dopuściłeś do ich zabrudzenia, ponieważ jedynie regularne mycie zapewnia im świeży wygląd na długi czas. Jak czyścić plisy okienne? Wystarczy ściereczka, czysta ciepła woda, delikatny środek myjący i odrobina czasu. Później warto przetrzeć plisy suchą ściereczką, by zapobiec zaciekom. To wszystko pozwoli na zachowanie plis okiennych w dobrej kondycji na długie lata.

Jak umyć rolety okienne?

Zastanawiasz się jak umyć rolety okienne? To naprawdę nic trudnego i nie musisz wzywać do tego specjalnej ekipy czyszczącej! Rolety okienne, jeśli nie są naprawdę mocno zabrudzone trudnymi do usunięcia plamami, często można wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Jak umyć rolety okienne, jeśli doszło do poplamienia? Spróbuj na początek użyć łagodnego środka myjącego, na przykład delikatnego szamponu lub czegoś, co się pieni. Rolety materiałowe przeważnie pozwalają na usunięcie niepożądanego brudu w dość szybkim tempie.

Jak czyścić rolety materiałowe


Czy wiesz jak czyścić rolety materiałowe? Zasłony i rolety powinny być częścią rutynowego sprzątania domu i mieszkania. Przynajmniej raz w tygodniu zaleca się użycie odkurzacza (zawsze z dyszą szczotkową) na zasłonach w celu usunięcia kurzu z powierzchni, aby zapobiec jego gromadzeniu się na tkaninach. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak czyścić rolety materiałowe, zajrzyj do naszego poradnika. Wystarczy, że weźmiesz trochę wody, szmatkę z mikrofibry oraz preparat do czyszczenia materiałowych rolet. Delikatne pocieranie powinno załatwić sprawę.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji