Pracujemy od 7:00 do 20:00.
Jak rozebrać roletę okienną wewnętrzną 17.02.2023

Jak rozebrać roletę okienną wewnętrzną

Rolety na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach. Jest jednak kilka sytuacji w których musimy je zdemontować. Pierwszą z nich jest uszkodzenie materiału lub elementu rolety. Drugą często spotykaną przyczyną jest zabrudzenie rolet, którego nie można usunąć bez ściągnięcia rolety. Trzecim częstym powodem jest konieczność kompleksowego umycia okien.

Demontaż rolet w kasecie - jak wymienić rolety - mechanizm rolet w kasecie

Ostatnią często spotykaną przyczyną jest wymiana okien i chęć pozostawienia starych rolet. Zazwyczaj rolety można usunąć bez ich uszkodzenia, ale warto znać kilka przydatnych do tego sztuczek, aby demontaż rolet przebiegł bez problemu.

Sposoby montażu rolet na okna

Rolety na oknach montowane są na dwa sposoby. Montaż może być inwazyjny lub bezinwazyjny. W tym pierwszym przypadku rolety przykręcane są za pomocą śrubek lub wkrętów do ramy okna. W drugim wypadku do montażu wykorzystuje się klej lub mocno taśmę dwustronną. Jeżeli chcesz wymienić lub wyczyścic rolety dzień noc, to z artyułu dowiesz się jak zdjąć roletę dzień noc.

Jak zdjąć rolety w kasecie? Mechanizm rolety - jak zdemontować rolety

Pierwszym krokiem jest ustalenie sposobu montażu rolety. Jeżeli widać gołym okiem śrubki lub wkręty, to oznacza montaż inwazyjny i do demontażu takiej rolety będziemy potrzebować odpowiedniej wielkości śrubokręt lub wkrętarkę. Jeżeli śrubek nie widać to wówczas mamy do czynienia z mocowaniem na taśmę.

W tym drugim przypadku nie będziemy potrzebować do demontażu żadnych narzędzi. Jest jeszcze forma pośrednia, która obejmuje montaż na specjalne zaciski. Zazwyczaj są one również przyklejone na taśmę dwustronną. Teraz można rozpocząć demontaż rolet. To jak zdjąć rolety dzień noc jest ważne, kiedy planujemy czyszczenie rolet dzień noc.

O czym pamiętać podczas demontażu rolety? Demontaż rolety wewnętrznej

Po pierwsze powinniśmy zadbać o to, aby żadne elementy rolety nie zostały uszkodzone. Oczywiście jeżeli nie planujemy jej wyrzucać. Zanim zaczniemy proces demontażu warto jest przygotować odpowiednie do tego narzędzia. Może być to śrubokręt w przypadku montażu inwazyjnego lub benzyna ekstrakcyjna w przypadku montażu na taśmę.

Jak zdjąć roletę przykręconą do ramy okna?

Demontaż takiej rolety wymaga od nas zastosowania narzędzi. Oprócz śrubokręta o odpowiedniej wielkości lub wkrętarki przyda się stabilna drabina na której będziemy mogli stanąć i bezpiecznie zdjąć rolety.

Jeżeli przystępujemy do demontażu rolety z prowadnicami bocznymi, to w pierwszej kolejności musimy właśnie je zdemontować. Podciągamy roletę do samej góry i następnie odkręcamy boczne prowadnice. Czynność tą należy wykonać delikatnie żeby nie uszkodzić prowadnic. Po ich zdemontowaniu możemy przejść do wyciągania rolety.

Roleta przykręcana

Jeżeli widać maskujące elementy plastikowe to należy je usunąć i tam znajdziemy śrubki, którymi przykręcony jest do ramy okna całych panel mocujący. Po jego odkręceniu możemy już swobodnie ściągnąć roletę. Jeżeli planujemy ją powtórnie wykorzystać, to powinniśmy odłożyć śrubki, aby nam nie zginęły ponieważ będą potrzebne do ponownego montażu rolety do ramy okna.

Demontaż rolety w kasecie przyklejonej do ramy okiennej

Podobnie jak wcześniej pierwszym krokiem jest przygotowanie się do demontażu. Tym razem nie potrzebujemy śrubokręta, ale przyda się stabilna drabinka oraz benzyna ekstrakcyjna lub inny tego typu rozpuszczalnik, który pomoże nam umyć ślady po kleju lub ewentualnej jego usunięcie. Rolety wewnętrzne zazwyczaj przyklejone są mocnym klejem, którego oderwanie wymaga sporo siły. Powinniśmy to mieć na uwadze aby nie spaść z drabinki, kiedy klej już puści od ramy.

Demontaż rolety w kasecie - listwa boczna

Pierwszym krokiem jak wcześniej jest demontaż bocznych prowadnic. Kiedy już podciągniemy materiał do kasety zaczynamy demontować prowadnice. Po zakończeniu tej czynności przechodzimy do demontażu kasety z roletą.

Tutaj najlepiej sprawdzi się delikatne ruszanie kasetą w górę i dół. Kiedy już zauważymy, że kaseta się porusza możemy jednym zdecydowanym ruchem pociągnąć ją w swoją stronę i ją oderwać. Jeżeli jednak nie chce ona odejść to warto wpuścić do środka na klej niewielką ilość rozpuszczalnika. Po odczekaniu kilku minut ponawiamy próbę oderwania kasety od ramy okna.

Demontaż rolety zamontowanej na uściski

Tutaj do czynienia mamy z pośrednim sposobem montażu. O ile sama kaseta często nie jest przyklejona do ramy okna, a utrzymywana jest tylko przez specjalne zaciski zamocowany z góry, to najczęściej właśnie one są do ramy okiennej przyklejone za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

Demontaż tego rodzaju rolety również zaczynamy od sprawdzenia czy roleta posiada prowadnice boczne. Następnym krokiem jest delikatne rozsunięcie uchwytów i wyciągnięcie kasety z roletą. Teraz pozostaje nam jedynie odkleić trzymające uchwyty.

Czyszczenie ramy okiennej z kleju

Kiedy już odkleimy kasetę z roletą od ramy okiennej to bardzo prawdopodobne jest to, że zostanie na niej sporo śladów po kleju. Należy je usunąć. Takiego rodzaju pozostałości po taśmie są właściwie niemożliwe do usunięcia w sposób tradycyjny używając płynu do naczyń czy też innych zwykłych detergentów.

W przypadku takiego kleju najlepiej sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna lub inny rodzaj rozpuszczalnika. Oprócz tego warto jest spróbować również mechanicznego usunięcia resztek taśmy klejącej. W ten sposób znacznie szybciej osiągniemy czystą ramę. Skrobanie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie ponieważ łatwo jest uszkodzić ramę okienną.

Dobrym sposobem na mechaniczne usuwanie resztek kleju będą plastikowe sztućce. Nożyk lub łyżeczka pomogą zeskrobać resztki kleju w bezpieczny sposób bez uszkadzania ramy okiennej. Kiedy już to zrobimy pozostaje nam tylko przemyć ramę wodą z płynem.

Teraz już możesz czyścić rolety dzień noc

Inne rodzaje rolet

Tutaj został omówiony demontaż najpopularniejszych rolet dostępnych na rynku. Warto jednak mieć na uwadze, że na rynku dostępne są również rolety takie jak montowane w różnego rodzaju szynach, rolety rzymskie lub plisowane. Demontaż takich rolet jest już trochę trudniejszy i wymaga innego sposobu działania. Mimo wszystko większość tradycyjnych rolet nie powinna przysporzyć większych problemów podczas demontażu.

Jak rozebrać roletę wewnętrzną – podsumowanie

Demontaż rolety wewnętrznej nie jest zadaniem trudnym i każdy powinien sobie z nim samodzielnie poradzić. Wystarczy trzymać się sposobów opisanych w tym poradniku. Znajdą one zastosowanie do większości dostępnych na rynku rolet. Najważniejsze jest to, aby w odpowiedni sposób określić czy roleta jest zamontowana inwazyjnie czy też bezinwazyjnie. Teraz już wiesz, jak zdjąć rolety wewnętrzne.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji