Pracujemy od 7:00 do 20:00.
16.01.2020

Zasłony czy rolety?

Większość ludzi zdecydowanie lubi słońce, jednak czasami chcemy ograniczyć światło słoneczne w pomieszczeniu. Przy urządzaniu mieszkania czy domu, wiele osób zastanawia się co wybrać zasłony czy rolety? Kierujemy się w tej kwestii gustem, stylem wnętrza, walorami estetycznymi, lecz nie zawsze funkcjonalnością. Zasłony, czy rolety są także dekoracją wnętrza, więc choć często są ostatnią rzeczą wystroju, o jakiej myślimy, wiele od nich zależy.

Spis treści:

  • Zalety i wady zasłon

  • Zalety  i wady rolet

  • Zasłony i rolety razem

Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o roletach i zasłonach oraz szczegółowo poznasz ich wady i zalety, ponadto przedstawimy jak łączyć rolety i zasłony, aby dobrze się prezentowały. 

Zalety i wady zasłon

Klasycznie ozdobione okna z domów naszych babć, czyli białe firany i ciężkie zasłony po bokach. Ta tradycyjna dekoracja w formie zasłon sprawdza się do dziś, jednak nie jest najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Zasłony doskonale wyglądają w klasycznych wnętrzach. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, a łatwość montażu zachwyca. Zasłony zależnie od materiału można prać w pralce lub czyścić chemicznie, często po praniu trzeba je również prasować, co może stać się uciążliwe. Zasłony mają w sobie to coś, dzięki nim wnętrza są przytulne i wypełniają swego rodzaju pustkę wokół okna. Głównymi zaletami zasłon jest ich łatwa stylizacja, duży wybór materiałów i wzorów, chronią przed słońcem, mogą być szyte na miarę. Niestety mają też swoje wady, gdyż są uciążliwe w czyszczeniu, często zmniejszają wnętrze i są nieprzyjazne dla alergików. 

Zalety i wady rolet

Rolety dostępne są w różnych rodzajach. Najpopularniejsze są rolety rzymskie i rolety dzień i noc, które już jakiś czas temu przewyższyły rolety klasyczne. Ponadto każdy rodzaj rolet to nieskończoność pomysłów na uzupełnienie wnętrza. Różne materiały, kolory, a nawet wzory są polem do popisu dla dekoratorów wnętrz. Montaż rolet jest prosty i nie wymaga dużych umiejętności. Ponadto rolety można czyścić w prosty sposób. Wystarczy do nich miotełka do kurzu lub gąbka z ciepła wodą. Zasłonięte rolety chronią przed światłem słonecznym i w pełni gwarantują prywatność, za to w ciągu dnia po ich odsłonięciu mamy maksymalny dopływ światła we wnętrzu. Rolety są zalecane dla alergików i spełniają swoje funkcje niezależnie od pory roku. Ich jedynym minusem jest fakt, że nie wszystkim mogą podobać się w klasycznych wnętrzach. 

Zasłony i rolety razem

Nie zawsze trzeba rozstrzygać między roletami i zasłonami, bo czasami można je połączyć w jednym oknie. Często można spotkać połączenie delikatnych rolet rzymskich z ciężkimi zasłonami. Rolety rzymskie są bardzo stylowe i efektowne, ich charakterystyczne marszczenia dodają pomieszczeniu szyku, a przy tym mają wszystkie zalety klasycznych rolet. Przy takim połączeniu trzeba jednak pamiętać, że jeden element powinien spełniać tylko rolę dekoracyjną. Do połączenia zasłon z roletami potrzeba smaku, rozwagi i umiaru. Im prościej przy tym zestawieniu tym lepiej. 

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji