Pracujemy od 7:00 do 20:00.
12.02.2020

Wszystko, co trzeba wiedzieć o karniszach

Często karnisze traktujemy drugoplanowo. Zupełnie niesłusznie, bowiem potrafią one wyczarować stylową, niebanalną oprawę okien i osłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając nam intymną atmosferę. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne modele karniszy i jakie są ich właściwości.

Spis treści:

Jak wybierać karnisz?
Karnisz a stylistyka wnętrza
Karnisze metalowe
Karnisze drewniane
Karnisze szynowe

Z wpisu dowiesz się, na co zwracać uwagę, kupując karnisz, jak dopasowywać karnisze do stylistyki wnętrza oraz jakie rodzaje karniszy mamy do wyboru. 

Jak wybierać karnisz?

Czym się kierować, wybierając karnisz? Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj karnisza, należy zastanowić się przede wszystkim, czy w danym pomieszczeniu chcemy umieścić zasłony i firanki, czy jedynie same zasłony lub wyłącznie firanki. W przypadku, gdy mamy niskie nadproża, bardzo dobrze prezentują się karnisze szynowe, które są zwane także szynami sufitowymi. Z kolei w przestronnych wnętrzach można zastosować karnisze drążkowe. Kwestią do rozważenia jest także to, czy potrzebujemy karniszy mocowanych do sufitu, czy do ściany. W ofercie można znaleźć dodatkowo przedłużki drążków lub też rozmaite łączniki oraz łuki. Jeśli nie wiemy, czy chcemy mieć karnisz pojedynczy, czy karnisz podwójny, można zdecydować się na wersję pojedynczą z podwójnymi wspornikami.

Karnisz a stylistyka wnętrza

Karnisze warto przede wszystkim dobierać do stylu, w jakim jest wykończone dane wnętrze. Do przestrzeni industrialnych, surowych, idealnie pasuje karnisz metalowy. Do wyboru jest w kilku odcieniach, dlatego kolor dopasowujemy do odcienia okuć mebli czy opraw oświetleniowych. Proste karnisze mogą być dobrym wyborem do wnętrz urządzonych w barokowym stylu, gdyż nieco je tonują. Z kolei masywne karnisze z dekoracyjnym wykończeniem to dobry wybór do monochromatycznych aranżacji. 

Jeśli szukamy karnisza do przestrzeni w stylu skandynawskim, rustykalnym, z dominującymi kolorami ziemi i naturalnymi materiałami, najlepiej kupić karnisze drewniane. Dobieramy je do mebli lub podłogi w danym pokoju. Do nowoczesnych wnętrz można dopasować karnisze z tworzyw sztucznych. Co istotne, karnisz można również dopasować do wnętrza, kierując się grubością profili. Cienkie karnisze mają średnicę 16 mm i świetnie prezentują się na niewielkich oknach. Trzeba pamiętać, że sprawdzą się raczej do zawieszania cienkich firan lub zasłon. Karnisze, które mają średnicę 19 mm są uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych oknach. Można na nich wieszać cienkie i mięsiste materiały. Z kolei karnisz, który ma większą średnicę, będzie dobrym wyborem przy okazałych oknach, masywnych firanach i zasłonach. 

Karnisze metalowe

Jednymi z najczęściej wybieranych są karnisze metalowe. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Mogą być jednolite lub o kilku odcieniach. Wybieramy także pomiędzy karniszami satynowymi i matowymi. Przeważnie karnisze tego typu składają się z drążka, wsporników, dekoracyjnych końcówek oraz kółek z żabkami. W razie potrzeby końcówki można łatwo wymienić, dopasowując je do stylu wnętrza. Karnisze metalowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem głównie ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość, a także możliwość zawieszania na nich nawet ciężkich zasłon. Metalowy karnisz może być zamontowany do sufitu lub do ściany. W razie potrzeby możliwe jest zastosowanie przedłużek, łączeń drążków lub łączników. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. 

Karnisze drewniane

Drewniane karnisze pasują do klasycznych wnętrz, w których dominują naturalne materiały oraz drewniane elementy. Karnisz z drewna sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przytulna. Zaletą tego rodzaju karniszy jest fakt, że dobrze komponują się z podłogami, meblami, drzwiami, które są wykończone w podobnym odcieniu. Karnisze drewniane dostępne są w rozmaitych barwach, z różną fakturą. Mogą mieć wspornik pojedynczy lub podwójny, a także drążki, które mocujemy nasufitowo lub naściennie. Drewniany karnisz najlepiej sprawdzi się w przestronnym pomieszczeniu. W przeciwieństwie do karniszy metalowych, karnisz drewniany jest bezgłośny. Co więcej, drewno jest eleganckie i ponadczasowe. 

Karnisze szynowe

>Ostatnią propozycją są szynowe karnisze. Szyny przeważnie są wykonywane z tworzyw sztucznych lub aluminium. Mają prowadnicę, na której znajdują się rolki. Z kolei na rolkach umieszczone są żabki, które odpowiednio podtrzymują tkaninę. Szyny sufitowe występują w różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki nim możliwe jest tworzenie rozmaitych aranżacji. Bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, w których są niskie nadproża lub łuki. Mogą mieć kilka torów, dzięki czemu można na nich zawiesić firanę i zasłonę. Szyny mają dekoracyjne osłony w kilku odcieniach, mogą również imitować drewno. To nowoczesne karnisze, które zyskują coraz większą popularność.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji