Pracujemy od 7:00 do 20:00.
Szyna sufitowa czy karnisz ? 17.02.2023

Szyna sufitowa czy karnisz ?

Zazwyczaj okna są ostatnim elementem wykańczanym w mieszkaniu. To właśnie firanki lub zasłony nadają ostatecznego wyglądu całego pomieszczenia. Te dodatki potrafią całkowicie odmienić wnętrze, nadać mu charakteru. Zanim jednak zawisną zasłony lub firanki, konieczne jest wybranie sposobu montażu. Musi być ono estetyczne i wytrzymałe. Do wyboru mamy dwie opcje. Tradycyjny karnisz lub jego nowocześniejszy odpowiednik szynę sufitową. Jedne i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Nie wiesz, które wybrać czy szyny sufitowe, czy karnisze? Odpowiedź jest w artykule.

Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?

Pierwszym kryterium podczas wyboru jest ciężar, jaki planujemy wieszać. Jeżeli planujemy wieszanie zasłon ciężkich, wykonanych z takiego materiału jak żakard, brokat czy też aksamit – to lepszym rozwiązaniem będzie karnisz. Często w przypadku ciężkich zasłon i materiałów konieczne będzie dodatkowe wsparcie karnisza.

Jeżeli planujemy wieszanie lżejszych materiałów jak np. delikatne lekkie firany, to lepszym rozwiązaniem będą szyny sufitowe. Oczywiście karnisz może również być ozdobą naszego pomieszczenia, co sprawia, że możemy się na niego zdecydować, wieszając nawet delikatne materiały. Warto również wiedzieć jak wieszać firanki na szynie?

Szczególnie że karnisz ścienny bez problemu można dostosować do wnętrza naszego pomieszczenia. Zakończenia dostępne są w wielu różnych kombinacja, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Planując otulenie okna, lepszym wyborem będzie karnisz.

Charakterystyka szyn sufitowych

Szyna sufitowa montowana jest bezpośrednio na suficie, do niej za pomocą klamer, klipsów lub żabek wiesza się firanki lub zasłony. Dużą zaletą szyny sufitowej jest jej neutralność. Można ją zamaskować niemalże w dowolny sposób i dzięki temu staje się ona integralną częścią sufitu.

Tak zamontowana szyna sufitowa nadaje ciekawy wygląd, ponieważ przy zasuniętych zasłonach praktycznie jej nie widać. Nowoczesne szyny sufitowe wykonywane są zazwyczaj z solidnego materiału. Spotkać można szyny metalowe, szyny aluminiowe, mosiężne lub stalowe. Szyny najczęściej stosuje się do lekkich firan, ale bez problemu utrzymają również cięższe materiały.

Szyny do firan mocowane do sufitu są doskonałym rozwiązaniem. Można na nich powiesić firanki, a w razie potrzeby wieszać zasłony.

Szyny sufitowe sprawdzą się w wielu miejscach

Ciekawym rozwiązaniem są szyny wielowarstwowe. Ten system szyn umożliwia powieszenie wielu zasłon równocześnie, co pozwala na osiągnięcie efektu tzw. lambrekinów, często spotykanych w szykownych miejscach.

Warto poszukać szyny sufitowej ze specjalnym systemem rozsuwania, dzięki takiemu rozwiązaniu za jednym zamachem możemy rozsunąć wszystkie zasłony. Szyny umożliwiają również montaż systemu czasowego, który będzie zasłaniał i odsłaniał okna o określonych godzinach.

Klasyczne karnisze zbudowane są z drążka, do którego zaczepia się koła, klamry lub inny rodzaj zapinania materiału. Najczęściej spotykane są karnisze metalowe lub karnisze drewniane. Tradycyjny karnisz jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu można na nim powiesić nawet najcięższe zasłony.

Zdarza się, że nie można zawiesić karnisza ze względu na ograniczenia konstrukcyjne lub z innego powodu jak np. zbyt mało miejsca, krzywe ściany itd. Itp.. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie szyny sufitowej.

Karnisze ścienne - funkcjonalne i ładne

Karnisze oprócz przydatnej funkcji są również ozdobą pomieszczenie. Karnisze będą pasowały właściwie do każdego wnętrza. Dużą zaletą jest również szeroki wachlarz możliwych zapięć firan lub zasłon.

Na rynku dostępne są również karnisze hybrydowe. Jest to połączenie szyny i drążka. W takiej technologii szyna jest ukryta za drążkiem. Zyskujemy funkcjonalność, jaką dają szyny sufitowe w połączeniu z dekoracyjnymi możliwościami, jakie dają karnisze ścienne.

Bez względu czy szyna, czy też karnisz, konstrukcja musi być podparta na całej długości. Ważne jest, żeby mocno i dokładnie dokręcić mocowanie do ściany lub sufitu. Wybierając rodzaj zasłon lub firan należy kierować się wielkością okna i odległością od sufitu. Np. jeżeli mamy niski strop, to karnisze jeszcze optycznie nam zmniejszą pomieszczenie. Dla odmiany przy bardzo wysokim pomieszczeniu w przypadku szyn sufitowych będzie trudno ściągać firanki lub zasłony.

Szyny sufitowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Wymiary oraz umiejscowienie okna to kluczowe elementy przy decyzji czy wybrać karnisz czy też szynę sufitową.

Szyny sufitowe najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach, które wykończone są w minimalistycznym stylu. Szyna pozwoli uzyskać efekt jednolitej tafli z firany, która sięga od ściany do ściany i od sufitu do podłogi. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie jest optycznie powiększone.

Szyna sufitowa również dobrze się sprawdzi do przegrodzenia powierzchni i jej wydzielenia. Szyny sufitowe można ze sobą łączyć i mogą być montowane pod kątem 90°.

Szyny sufitowe zaleca się montować w pomieszczeniach niższych. Powieszona firanka na całej ścianie optycznie powiększa cały pokój. Płaska szyna zmieści się niemalże wszędzie, w porównaniu do tradycyjnego karnisza można zyskać wiele miejsca. Szyna również dobrze się sprawdzi w sytuacji, gdy między oknem a sufitem nie ma miejsca na zamontowanie karnisza.

Montaż karnisza i szyny sufitowej

Pierwszym krokiem jest wymierzenie otworu okiennego i dobranie odpowiedniej długości karnisza lub szyny sufitowej. Następnym krokiem jest przygotowanie wszelkich niezbędnych narzędzi. Przyda się miarka, kątownik, ołówek wiertarka i kołki montażowe. Zaczynamy od zaznaczenia ołówkiem miejsc, gdzie zamontujemy kołki rozporowe.

Karnisze ścienne i sufitowe montaż

W przypadku montażu karnisza często koły dostępne są w zestawie, ale zazwyczaj jednak lepiej jest mieć swoje, odpowiednio dobrane do jakości ściany. Miejsce montażu wyznaczamy wybierając punkty w tej samej odległości liczone do ściany. W przypadku karnisza na ścianie dochodzi jeszcze konieczność użycia poziomicy. Kiedy już wyznaczymy wszystkie punkty montażowe, rozpoczynamy wiercenie. W zależności od rodzaju ściany powinniśmy użyć odpowiednich kołków. Użycie nieprawidłowych kołków grozi, że karnisz wyrwie je ze ściany pod ciężarem materiału.

Okna już od dawna są elementem, który ma bardzo duży wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Z zewnątrz możemy zamontować np. okiennice. W przypadku ozdoby wewnętrznej zazwyczaj są to firanki lub zasłony. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju firan i zasłon. Również jest kilka sposobów wieszania. Popularne jest drapowanie. Wszystko to po to, aby nasze okna prezentowały się jak najbardziej okazale. 

Teraz już wiecie wszystko o szynach sufitowych i karniszach. Czym się różnią, w jakim pomieszczeniu będzie lepiej zastosować szyny sufitowe a w jakim karnisze. Problem szyna sufitowa czy karnisz chyba w tym artykule zostało rozwiązane. Również znasz odpowiedź na pytanie, jakie szyny sufitowe wybrać. 

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji