Pracujemy od 7:00 do 20:00.
20.10.2021

Rolety okienne rodzaje

Rolety okienne stały się nieodłącznym elementem okien w większości mieszkań. Swoją prostotą w obsłudze, przydatnością i nienagannym wyglądem zdeklasowały znane od dawna zasłony i firany - które mimo swojego pięknego wyglądu łapią kurz i są o wiele trudniejsze w utrzymaniu ich w czystości. Rolety na okno nie tylko dopełniają wizualnie aranżacji pomieszczeń, ale są także doskonałą ochroną przed natarczywymi promieniami słońca - jak i pozwalają na odrobinę prywatności. W jaki sposób wybrać odpowiednie rolety do swojego wnętrza? Na jakie się zdecydować? Spis treści: Rolety okienne rodzaje Rodzaje rolet do mieszkania Rodzaje rolet pokojowych Rolety okienne wewnętrzne rodzaje Rolety zewnętrzne rodzaje Rodzaje rolet rzymskich Rodzaje rolet dzień noc Rolety rodzaje materiałów Rolety dzień noc rodzaje materiałów Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi: w jaki sposób wybrać odpowiednie rolety okienne, jakie są rodzaje rolet okiennych, czym charakteryzują się rolety w kasecie, mini rolety, rolety plisowane, rolety rzymskie, rolety wolnowiszące, rolety dzień noc oraz jakie są rodzaje rolet wewnętrznych.

Rodzaje rolet do mieszkania

Rolety okienne to niezbędny atrybut każdego mieszkania. Nadają przytulności, poczucia prywatności i stylu. Chronią doskonale przed nadmiarem słońca, zwłaszcza latem, kiedy pomieszczenia nagrzewają się od słonecznych promieni. Jakie rolety znajdziemy na rynku rolet okiennych?

 • rolety zaciemniające
 • rolety dzień noc
 • rolety materiałowe
 • rolety mini z żyłką
 • rolety w kasecie
 • rolety ścienne
 • rolety wolnowiszące
 • rolety plisowane

Jak widzimy, rodzajów rolet jest bardzo wiele, a ich przeznaczenie różni się od siebie, tak jak i różnią się między sobą poszczególne modele rolet. Co zatem warto wiedzieć, nim zdecydujemy się na ich zakup?

Rodzaje rolet pokojowych

Przed zakupem rolet okiennych musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - jakich rolet potrzebujemy i do czego mają nam służyć. Jeśli zależy nam na osłonięciu pomieszczenia przed silnymi promieniami słońca, warto zdecydować się w takim wypadku na droższe, jednak skutecznie wyciemniające pomieszczenia rolety, najlepiej z podgumowaniem.

Rolety okienne wewnętrzne rodzaje

Rodzaje rolet wewnętrznych to cała ich gama. Wybierając dany model do swojego mieszkania, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, do czego dana roleta ma nam służyć i to, czy bardziej zależy nam na jej estetyce czy funkcjonalności. Odpowiedni materiał, dobra tkanina, przepuszczalność światła jak i estetyka i jakość wykonania rolet to kluczowe ich cechy.

Rolety zewnętrzne rodzaje

Rolety zewnętrzne to doskonały wybór, kiedy posiadamy dom wolnostojący. Ich największe zalety, to ochrona przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów jak i - co bardzo istotne dla tych, którzy posiadają dom blisko ulicy - wyciszenie hałasu nawet o 6 do 14 decybeli. Ponadto są one doskonałą izolacją cieplną, bowiem zimą nie pozwolą na wychłodzenie domu, a latem zapewnią w nim przyjemny chłód, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed nagrzaniem od słońca.

Co jeszcze dadzą nam rolety okienne? Ochronią one nasze okna - zwłaszcza te, które są wykonane z drewna. Jak wiemy, silne promieniowanie UV, deszcze, mróz czy śnieg mają ogromny wpływ na zewnętrzne elementy domu. Dzięki roletom zewnętrznym ochronimy strukturę okna przed zmiennymi warunkami klimatycznymi, co pozwoli im zachować swoją jakość i nienaganny wygląd na wiele lat. I kolejny dowód na to, że rolety zewnętrzne są bardzo przydatne - pozwalają one poczuć się nam bezpieczniej we własnym domu, bowiem tworzą one barierę ochronną, która utrudnia złodziejom wtargnięcie do środka.

Rodzaje rolet rzymskich

Rolety rzymskie to specyficzny rodzaj rolet, bowiem są one wykonane z tkanin. Dzięki temu doskonale zastępują zasłony czy firanki, a ich sposób zwijania przyczynia się także do podwyższenia walorów estetycznych danego wnętrza. Jak działa roleta rzymska? Jest ona zwijana za pomocą sznureczka, układając się w estetycznie wyglądające, poprzeczne fałdy. Fałdy te mogą być usztywniane fiszbinami, jednak nie jest to regułą, mogą one także swobodnie opadać na okno. Sam dół rolet może być także ozdobiony pasem z tkaniny lub ozdobnym relingiem, co dodaje im dodatkowo elegancji i sprawia, że pięknie zdobią pomieszczenie.

Czym różnią się od siebie rolety rzymskie? Możemy selekcjonować je ze względu na:

 • tkaniny, z których są wykonane - (transparentne - materiały przepuszczające dużą ilość światła, zaciemniające - z podszewką, półtransparentne - średnia przepuszczalność światła).
 • sposób szycia - (ze szprosami wszytymi w materiał, gładkie oraz z wszytymi taśmami w pozycji pionowej, co pozwala tworzyć równoległe fałdy materiału podczas zwijania)
 • sposób montażu i sterowania - (sterowane za pomocą pilota, manualne - za pomocą sznureczka, montowane do ściany, do karnisza, montowane inwazyjnie i bezinwazyjnie)

Rodzaje rolet dzień noc

Roleta dzień noc to zasłona okienne stworzona z dwóch rodzajów materiału, dzięki czemu pozwala regulować ilość wpuszczanego do pomieszczenia światła. Rodzaje rolet dzień noc dzielimy na:

 • rolety dzień i noc mini roleta - ich montaż jest bezinwazyjny,
 • rolety dzień noc w kasecie - dzięki wbudowanej osłonie materiał nie brudzi się tak szybko
 • rolety dzień noc wolnowiszące - montowane do wnęki okiennej lub sufitu, kiedy montaż na ramie okiennej okna jest niemożliwy

Rolety rodzaje materiałów

Rolety dzisiejszych czasów tworzone są z szerokiej gamy materiałów, które możemy dobierać w zależności od gustu jak i swoich potrzeb. Materiały gumowane, prześwitujące, wodoodporne, jasne, ciemne, sztuczne, naturalne - wybór jest ogromny.

Pamiętajmy o tym, że tanie rolety dostępne w każdym sklepie z materiałami budowlanymi są wykonane ze słabej jakości materiału i nie osłonią one okna w tak solidny sposób, by pomieszczenie nie nagrzewało się od słońca. Co innego, kiedy zależy nam tylko na efektach wizualnych czy też na osłonięciu okna wieczorami w celu uzyskania prywatności. Wtedy modele materiałowe czy też zwykłe rolety okienne będę pełniły swoją funkcję doskonale.

Rolety dzień noc rodzaje materiałów

Najpopularniejsze kolory rolet dzień noc to szary i beż. Doskonale komponują się one z każdego typu wnętrzem. Co do rodzaju materiału, ze względu na walory estetyczne, możemy zdecydować się na zakup rolet dzień noc gładkich jak i tych, które posiadają wyczuwalne pasy na materiale. Nie mniej jednak, rolety dzień noc to nowoczesny, funkcjonalny i estetyczny dodatek do każdego okna.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji