Pracujemy od 7:00 do 20:00.
04.02.2022

Plisy jak zamontować?

Plisy to doskonały sposób na ograniczenie zbyt dużej ilości światła, które wpada do danego pomieszczenia. Jest to także doskonała ozdoba okienna. Plisy okienne to jedne z najbardziej funkcjonalnych przysłon okiennych, które wpasują się zarówno do eleganckiego salonu jak i wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym czy młodzieżowym. Jak odpowiednio zamontować rolety plisowane?

Spis treści:

 1. Plisy jak zamontować
 2. Plisy montaż
 3. Montaż plisy okiennej
 4. Plisy montaż inwazyjny
 5. Plisy montaż inwazyjny w świetle szyby
 6. Plisy montaż bezinwazyjny
 7. Plisy montaż bezinwazyjny w świetle szyby
 8. Plisy montaż bez wiercenia

Z poniższej treści dowiesz się, w jaki sposób montuje się plisy okienne, jak dopasować plisę pod ramę okna, jak zamontować plisy na okna dachowe, w jaki sposób odbywa się mocowanie sznurka w plisach czy też jak wykonać montaż inwazyjny i bezinwazyjny rolet.

Plisy montaż 

rolety plisy inwazyjne, jak zamontowac plisy w oknach, montaż rolety plisowanej

Plisy okienne nie są trudne w montażu, dlatego też podjąć tego zadania może się każdy. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają one na przysłonięcie wybranej części okna, pasują do mieszkania, biura, pokoju dziecięcego czy też wytwornej sypialni - dzięki temu są one tak popularne wśród osób decydujących się na przysłony okienne. Plisy można montować na dwa sposoby - inwazyjnie i bezinwazyjnie. Jak odpowiednio zamontować je w oknie, by spełniały swoje przeznaczenie?

Decydując się na tego typu ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych, na samym początku, przed zakupem plis, musimy najpierw poznać wymiar, który będzie pasował do naszych okien. W jaki sposób odpowiednio zmierzyć okno pod plisy? Rolety plisowane znajdują się zawsze w świetle szyby, ale ich wysokość i szerokość różni się od siebie w zależności od typu montażu. Wyszczególniamy kilka możliwości, a są to:

 • rolety montowane bezinwazyjnie - należy zmierzyć szerokość okna w świetle szyby wraz z listwami przyszybowymi. Wysokość samej plisy jest równa w tej sytuacji wysokości ramy okiennej
 • plisa na listwie przyszybowej - należy zmierzyć szerokość i wysokość okna w świetle szyby wraz z uszczelkami przyszybowymi. Tutaj powierzchnia szyby jest taka sama jak i powierzchnia szyby
 • plisy na wieszaku kątowym - szerokość samej plisy mierzymy podobnie jak w przypadku montażu bezinwazyjnego. W tym wypadku wysokość plisy równa się wysokości okna w świetle szyby wraz z listwami przyszybowymi

Odpowiedni montaż plisy, choć nie należy do najtrudniejszych, musi zostać wykonany tak, by plisa przylegała blisko, do samej powierzchni okna. Musi być ona także odpowiednio zabezpieczona. Plisa nie może zsuwać się ani przylegać do okna zbyt mocno, ponieważ wpłynie to negatywnie na jej codzienne użytkowanie. W skrajnych przypadkach źle zamontowana plisa może także ulec uszkodzeniu.

Montaż plisy okiennej - jak zamontować rolety plisowane

Kiedy już podejmiemy się montażu plisy okiennej, pamiętajmy o najważniejszej kwestii - instrukcji obsługi. Producenci plis w dołączonej do produktów instrukcji, krok po kroku przeprowadzą nas przez montaż danej rolety, aby był on wykonany poprawnie, a sama roleta spełniała swoje zadanie w sposób odpowiedni. Dla ułatwienia sprawy, możemy także posilić się pomocnymi filmikami instruktażowymi, które znajdują się na stronach internetowych producentów danych rolet. Zanim zaczniesz sprawdź dokładnie jak zamontować rolety plisowane. Wybierz najlepszy sposób na montaż żaluzji plisowanych.

Plisy montaż inwazyjny -  montaż żaluzji plisowanych

Montaż plisy sposobem inwazyjnym rozpocząć należy od wyznaczenia 4 punktów, w których zostaną zamontowane prowadnice - dwie na dole i dwie na górze okna. Odmierzone miejsca zaznaczamy ołówkiem i następnie przykręcamy w nie elementy mocujące za pomocą śrubokręta i śruby do ramy okna. Kolejny krok to zamontowanie haczyków mocujących, które wkładamy w przytwierdzone do ramy okiennej element montażowy, a następnie umieszczamy złożoną fabrycznie roletę pomiędzy zamontowanymi już prowadnicami. W ten oto sposób roleta staje się gotowa do użytku. Taki montaż żaluzji plisowanych jest jednym z najpopularniejszych.

Plisy montaż inwazyjny w świetle szyby

Zastanawiasz się jak zamontować rolety plisowane w świetle szyby? Montaż w świetle szyby to najlepsze rozwiązanie w kwestii montowania plis. Dlaczego? Ponieważ plisa przykrywa wtedy szybę, pozostawiając jedynie niewielkie prześwity, nic nie odstaje od okna - można je dzięki temu otwierać na całą jego szerokość, nie zahaczamy o plisy ręką, gdy chwytamy za klamkę okna. Ten sposób montażu jest także dodatkowo bezpieczny dla plis, ponieważ dzięki niemu trudniej plisę uszkodzić.

Plisy montaż bezinwazyjny

Montaż bezinwazyjny oznacza, że podczas mocowania plis nie trzeba używać profesjonalnych narzędzi. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są mistrzami majsterkowania. W jaki sposób wykonać montaż bezinwazyjny?

 1. Na ramę okna nakładamy na początku bezinwazyjny uchwyt. Powinien on mocno przylegać do ramy okna.
 2. Kolejny krok to nałożenie zatrzasku na przymocowany uchwyt, a następnie założenie na całość zaślepki maskującej.
 3. Następnie na ramie okna montujemy 4 bezinwazyjne zatrzaski.
 4. Na zatrzaski nakładamy mocowanie - tak jak w przypadku montażu do listwy przyszybowej - sznurki nie mogą być w tym momencie splątane, ponieważ nie pozwoli to na odpowiednią pracę zamontowanej plisy
 5. Ostatni krok, to wyrównanie uchwytów, by sznurki rolety układały się równolegle do listwy

Plisy montaż bezinwazyjny w świetle szyby

Plisy montowane w świetle szyby to najlepsze rozwiązanie, które nie tylko pozwala na tańsze modele plis, ale również chroni je przed uszkodzeniami - plisa montowana w świetle szyby przylega do okna i nie wadzi na nim, np. podczas jego otwierania.

A o czym należy pamiętać, kupując plisy okienne? Przede wszystkie na samym początku należy ocenić stopień nasłonecznienia danego pomieszczenia. W pokojach pozbawionych klimatyzacji i podatnych na szybkie zmiany temperatury, najlepiej zamontować plisy okienne termoizolacyjne.

Plisy montaż bez wiercenia

Kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, decydując się na plisy okienne, to kształt i wymiar okna. To właśnie do niego dopasowujemy rozmiar i kształt plis. Przed zakupem koniecznie należy wymierzyć okno, ponieważ może się okazać, że gotowe plisy o danych wymiarach nie będą pasowały do naszych okien i konieczne będzie zamówienie plis na wymiar.

Przeczytaj także: Jak naprawić roletę

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji