Pracujemy od 7:00 do 20:00.
23.10.2020

Karnisz pojedynczy czy podwójny?

Odpowiednio skomponowana aranżacja okienna z firan i zasłon, potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza i stworzyć w nim niepowtarzalny klimat. Tkaniny powinny zawisnąć na pasującym do wnętrza karniszu, którego rola we wnętrzu jest niebagatelna. Karnisz to element wyposażenia wnętrza, który nie tylko pełni ważną rolę funkcjonalną, ale także estetyczną. Wybierając karnisz należy podjąć decyzję nie tylko o materiale wykonania i kolorze, ale także o średnicy drążka oraz budowie konstrukcji. Karnisz pojedynczy czy podwójny? Który z nich wybrać i na co jeszcze należy zwracać uwagę, podczas wyboru karnisza? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Karnisz drewniany…
  • ...czy metalowy?
  • Czym różnią się karnisze podwójne od pojedynczych?
  • Na co zwrócić uwagę wybierając karnisz?

 
We wpisie dowiesz się, kiedy należy wybrać karnisz drewniany a kiedy metalowy, czym różnią się karnisze podwójne od pojedynczych, oraz na co należy zwrócić uwagę, wybierając karnisz do mieszkania.
 

Karnisz drewniany... 

Karnisze drewniane są dobrym wyborem jeżeli mieszkanie jest urządzone w stylu prowansalskim, rustykalnym, klasycznym, vintage czy boho. To style wykorzystujące drewno w różnych odcieniach, jako materiał uzupełniający wnętrze. W pomieszczeniach w stylu rustykalnym i prowansalskim drewno występuje obok innych naturalnych materiałów, takich jak wiklina, bawełna, len czy bambus. Najczęściej spotykanymi kolorami w tego typu wnętrzach jest szarość, biel, pastelowe fiolety, zielenie, beże i brązy. W stylach vintage i boho drewno idealnie komponuje się z metalem w kolorze złota i miedzi, porcelaną, kryształem i wszechobecną zielenią w postaci roślin doniczkowych. Karnisz wykonany z drewna, idealnie skomponuje się z drewnianym parkietem, meblami lub ramą okien i drzwi.
 

...czy metalowy?

Karnisz metalowy jest idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu glamour, nowoczesnym lub industrialnym. To style wykorzystujące metal w kolorze złota lub srebra, w zestawieniu z kolorami takimi jak szarość, biel, oraz materiałami jak klasyczna cegła lub beton. W stylu industrialnym występujące we wnętrzu elementy, mogą być wykonane z metalu w kolorze miedzi lub matowej czerni. Metalowy karnisz będzie świetnie komponował się z przeszkleniami, czerwoną lub szarą cegłą i innymi metalowymi dodatkami we wnętrzu, jak krzesła czy stolik kawowy. Tkaniny pasujące do wymienionych stylów, które z powodzeniem można zastosować jako zasłony, to materiały ciężkie, naturalne o stonowanych kolorach. Styl glamour preferuje grube, aksamitne materiały, których ciężar z łatwością utrzyma metalowy karnisz.
 

Czym różnią się karnisze podwójne od pojedynczych?

Na rynku są dostępne karnisze podwójne lub pojedyncze, zarówno wykonane z metalu jak i z drewna. Podział ten służy jak najlepszej personalizacji produktu i dostosowaniu do potrzeb klienta. Kiedy zastosować karnisz pojedynczy? Dotyczy to przypadku, w którym poza firanami montuje się dodatkowo rolety w oknach. Rolety spełniają funkcję zasłon, dlatego zastosowanie karnisza pojedynczego jest uzasadnione - zawieszamy na nim jedynie firany, które skutecznie ocieplają pomieszczenie i niwelują echo. Karnisz podwójny sprawdzi się w przypadku, gdy aranżacja okienna składa się z firan oraz zasłon, wykonanych w grubszych materiałów. Podwójny karnisz z powodzeniem utrzyma ciężar tkaniny, a korzystanie z dwóch warstw zasłon okiennych stanie się wygodne i praktyczne.

Karnisz pojedynczy czy podwójny? Podpowiadamy

Planujesz aranżację pomieszczeń i zastanawiasz się czy zainwestować w karnisz pojedynczy czy podwójny? Znamy ten problem. Z jednej strony pojedynczy karnisz sprawdza się idealnie, jeśli zamontowaliśmy żaluzje, ale z drugiej podwójny karnisz pozwala na tworzenie dekoracyjnych upięć z dwóch warstw firan, zasłon lub mieszanki. Dobrze jest przemyśleć tę sprawę i zastanowić się w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie. Jeżeli nadal nie wiesz czy kupić karnisz pojedynczy czy podwójny, skontaktuj się z nami.

Na co zwrócić uwagę wybierając karnisz?

Wybierając odpowiedni karnisz, należy zwrócić uwagę na średnicę drążka. Jeżeli drążek będzie zbyt cienki w stosunku do grubych tkanin zasłon, będzie wyglądało to niekorzystnie, a sam karnisz może nie utrzymać ich ciężaru. Z kolei zbyt duża średnica drążka zestawiona ze zwiewnymi i lekkimi firankami, obciąży całość kompozycji i odciągnie wzrok od tkaniny. Średnica drążka karnisza powinna być dopasowana do długości okna, oraz rodzaju firan. Należy pamiętać, że im mniejsza średnica drążka, tym większą ilość wsporników należy zastosować do wzmocnienia konstrukcji karnisza. Duże znaczenie ma także kształt zakończeń karnisza, który powinien być dopasowany do innych elementów dekoracyjnych znajdujących się w pomieszczeniu, jak klamki, gałki meblowe czy kształt oświetlenia.

Karnisz pojedynczy czy podwójny?


Karnisz pojedynczy czy podwójny? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy są na etapie aranżowanie swojego nowego mieszkania. Niestety, odpowiedź nie jest taka prosta. Wszystko zależy od tego, czy planujesz zawiesić jedynie zasłony w swoich oknach, czy może zdecydujesz się także na firanki lub inne rodzaje zwisających osłon. Na pytanie o karnisz pojedynczy czy podwójny przede wszystkim muszą odpowiedzieć osoby, które wybierają tradycyjne model wnętrza, gdzie nie praktykuje się szyn sufitowych ani całkowitego braku osłon.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji