Pracujemy od 7:00 do 20:00.
22.12.2019

Jak wyprać rolety?

Materiałowe rolety na okna to doskonały pomysł. Tego rodzaju osłony okienne docenimy szczególnie latem, gdy wysokie temperatury oraz nadmiar padających promieni słonecznych potrafi nam utrudnić codzienne funkcjonowanie. Rolety okienne skutecznie chronią również prywatność domowników. Są nieocenione, gdy mieszkamy na parterze lub w blokach na osiedlu mieszkalnym. Wadą rolet z materiału może być jednak to, że stosunkowo łatwo się brudzą. Czy możemy je wyczyścić bez ryzyka uszkodzenia materiału? Oczywiście, że tak! Trzeba jednak wiedzieć, jak odpowiednio się do tego zabrać. Poniżej przedstawiamy sprawdzone wskazówki.

Spis treści:

  • Delikatne czyszczenie rolet

  • Mycie rolet detergentem

  • Odkurzanie rolet okiennych

 Z poradnika dowiesz się, jakich detergentów używać do czyszczenia rolet, czy regularne odkurzanie rolet ma znaczenie oraz czy można prać rolety w pralce.

Delikatne czyszczenie rolet

Czyszczenie rolet wbrew pozorom nie jest kłopotliwe. Najważniejsze jest jednak to, aby dobór metody czyszczenia precyzyjnie dopasować do materiału, z jakiego została wykonana roleta. Przeważnie rolety okienne są pokryte specjalną warstwą, która odpowiada za sposób ich użytkowania.

Rolet nie powinno się prać w pralce ani prasować! Chyba, że instrukcja producenta stanowi inaczej. Najlepiej do czyszczenia osłony okiennej stosować suchą szmatkę lub wilgotną ściereczkę z miękkiego materiału, np. mikrofibry. Pomocna będzie także gumka do mazania, która pozwoli na usunięcie drobnych zabrudzeń z materiału.

Jeżeli zabrudzenie na rolecie nie jest duże i po prostu wynika z jej codziennego użytkowania, przeważnie nie ma konieczności, aby zdejmować tkaninę z rurki czy uchwytów. W takich przypadkach okienną roletę czyścimy przymocowaną bezpośrednio do ściany lub skrzydła okna. Dzięki temu nie narażamy się na jakiekolwiek trudności mające związek z ponownym montażem żaluzji.

Mycie rolet detergentem

Przeważnie wilgotna ściereczka pozwala na skuteczne usunięcie zabrudzenia. Jeśli jednak jest ono bardzo uporczywe, możemy dodatkowo zastosować łagodny detergent, np. płyn do mycia naczyń. Plamy na roletach kuchennych najczęściej powstają z tłuszczu, więc płyn skutecznie się z nimi rozprawi. Pamiętajmy, aby stosować detergent ostrożnie, aby na rolecie nie pojawiły się zacieki czy odbarwienia.

Najlepiej początkowo wypróbować środek w niewidocznym miejscu. Jeśli pomyślnie przejdzie próbę, wtedy możemy decydować się na mycie plam. Ważne, aby pozostawić roletę rozwiniętą aż do momentu, gdy będzie całkowicie sucha! Nie zwijamy jej, ponieważ nawet lekko wilgotna roleta może być dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni.

Odkurzanie rolet okiennych

Kluczowe jest odkurzanie rolet okiennych. Gdy chcemy odświeżyć naszą osłonę, stosujemy po prostu odkurzacz. Podczas cotygodniowego sprzątania, korzystamy ze szczotkowej końcówki i odkurzamy roletę na niewielkim ssaniu

Warto również decydować się na mycie rolet podczas słonecznej pogody. Łatwiej dostrzeżemy wszelkie zabrudzenia, a dodatkowo nasza roleta znacznie szybciej wyschnie.

Jak wyprać rolety dzień noc

Rolety dzień noc składają się z dwóch rodzajów materiału, dzięki czemu takie rolety umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła, idealnie sprawdzają się również jako osłona wieczorami. Jak czyścić rolety dzień noc? Takie rolety powinny być czyszczone przynajmniej raz na pół roku. Ze względu na delikatny materiał, z którego zostały uszyte najlepiej czyścić je z kurzu za pomocą odkurzacza ze specjalną szczotką, na minimalnych obrotach. Jeśli na roletach pojawiły się oprócz kurzu dodatkowe zabrudzenia, wówczas wystarczy użyć lekko wilgotnej ściereczki bez stosowania dodatkowych detergentów. Rolet tych nie należy prać.

Jak wyprać rolety rzymskie

Rolety rzymskie to doskonała zasłona okienna, która łączy w sobie funkcjonalność rolet i zasłon. Szeroki wybór wzorów, kolorów materiałów, sprawił, że rolety rzymskie stały się bardzo popularnym na rynku rozwiązaniem. Jak czyścić takie rolety? Rolety rzymskie nie tylko można łatwo zamontować, ale również łatwo wyczyścić. Rolety rzymskie poliestrowe, bawełniane, można nawet prać w pralce, warto jednak stosować nie większą temperaturę niż 40 stopni, bez wirowania.

Rolety z innych materiałów najlepiej jest oddać do sprawdzonego miejsca np. pralni chemicznej, gdzie rolety rzymskie zostaną wyprane na sucho.

Jak wyprać rolety plisy

Rolety plisowane, inaczej plisy okienne to praktyczne osłony, które sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie są okna o niestandardowych kształtach. Jak czyścić rolety plisowane? Jak na każdej rolecie, tak i na rolecie plisowanej często zbiera się kurz, do czyszczenia ich z kurzu wystarczy miękka szczotka albo miotełka do kurzu. Przetarcie rolety plisowanej raz w tygodniu w zupełności zabezpieczy jej naturalny kolor na długo. Co zrobić z zaplamioną tkaniną? Tkaniny impregnowane, z których wykonane są plisy można prać ręcznie w temperaturze 30 stopni. Do prania można dodatkowo zastosować delikatny impregnat. Najwygodniej wyprać rolety plisowane w wannie z wcześniej przygotowaną wodą z detergentem. Namoczenie tej tkaniny przez 15 minut powinno wystarczyć na pozbycie się nawet większych zabrudzeń.

Jak wyprać rolety okienne

W zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonane są rolety okienne, jak również w zależności od rodzaju rolet czyszczenie odbywa się zazwyczaj w różny sposób. Niektóre rolety mogą być jedynie czyszczone za pomocą delikatnej szczoteczki, odkurzacza ze specjalnie podłączona szczoteczką czy też delikatną mokrą ściereczką z użyciem wody lub specjalnego detergentu. Inne można bez problemu prać ręcznie bądź w pralce. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju zakupionych rolet. Przyjrzyjmy się jeszcze jak czyścić rolety w zależności od materiału z jakiego są wykonane. Informacje o materiale zazwyczaj znajdziesz w opisie rolet na stronie danego sklepu lub na metce/instrukcji dołączonej do opakowania.

Jak wyprać rolety materiałowe

Z jakich materiałów są wykonane rolety?

  • Najbardziej popularnym i najbardziej odpornym materiałem na rolety jest poliester. Jest niezwykle łatwy w procesie czyszczenia i konserwacji, a zabrudzenia nie wnikają w nie tak bardzo, jak w inne materiały.
  • Poliamid przypomina pod względem właściwości poliester. Tak samo wyróżnia go niezwykła odporność na zabrudzenia i łatwość czyszczenia.
  • Shantung - jedwabna tkanina, wyróżniająca się splotem z nierówno rozłożonymi zgrubieniami. Shantung jest również niezwykle odporny na zabrudzenia.
  • Do produkcji rolet są również często wykorzystywane tkaniny tradycyjne, takie jak len czy bawełna, dodatkowo nadające wnętrzu charakterystycznego naturalnego klimatu. Tkaniny te nie są jednak zbyt odporne na zabrudzenia, a dodatkowo są zazwyczaj dosyć ciężkie w procesie czyszczenia.

Jak wyprać rolety pionowe

Jak czyścić rolety pionowe? Proces ten zazwyczaj przebiega podobnie jak w przypadku rolet poziomych, w zależności od rodzaju rolet materiałowych czyszczenie rolet wykonujemy z użyciem odkurzacza ze specjalnie zakończoną szczotkową końcówka, wilgotną szmatką lub zazwyczaj piorąc ręcznie w wannie z wcześniej przygotowaną wodą z detergentem.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji