Pracujemy od 7:00 do 20:00.
03.05.2022

Jak wyczyścić rolety w kasecie?

Utrzymywanie należytego porządku w swoim domu czy też mieszkaniu to bez wątpienia kwestia, o której nie można zapominać. Warto przeznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na wykonywanie podstawowych prac, które utrzymają wnętrza w dobrym stanie. Zaledwie kilkadziesiąt minut wystarczy do tego, by brud nie gromadził się w zbyt dużym stopniu. Bycie konsekwentnym w sprzątaniu zdecydowanie będzie tu pomocne. Identycznie sprawa wygląda jeśli chodzi o rolety okienne.

Spis treści

Rodzaje rolet okiennych

Co ile czyścić rolety?

Powierzchowne czyszczenie rolet

Demontaż osłon

Usuwanie kurzu

Czym czyścić rolety?

Pranie zasłony i firanki

Wybór detergentu

Na co zwracać uwagę?

Suszenie rolet

Efekt końcowy

Podsumowanie - jak wyczyścić rolety w kasecie?

Rodzaje rolet okiennych

Istnieje wiele rodzajów rolet, które gwarantują zarówno prywatność jak i ochronę przed promieniami słonecznymi. Najczęściej wybierane w polskich domach są przede wszystkim rolety plisowane, rolety dzień noc czy też rolety rzymskie, ale dużą popularnością cieszą się również rolety klasyczne. Warto wiedzieć, jak dokładnie czyścić rolety każdego rodzaju, aby cieszyć się nimi przez długi czas. Rolety materiałowe wymagają odpowiedniego zadbania o nie, więc warto co jakiś czas regularnie je czyścić.

Co ile czyścić rolety?

Jeżeli chodzi o czyszczenie rolet to ich gruntowe doprowadzenie do odpowiedniego stanu powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku. W większości przypadków pozwoli to na zachowanie ich świeżości i ładnego wyglądu. Zanim przystąpisz jednak do czyszczenia rolet, sprawdź jak wyczyścić rolety w kasecie, aby nie uszkodzić materiału. Warto również pomyśleć nad tym, aby wyczyścić rolety materiałowe za każdym razem przy myciu okna.

Powierzchowne czyszczenie rolet

Jeśli jednak nie chcesz czyścić rolet tak często, możesz je jedynie co jakiś czas wyczyścić z kurzu za pomocą odkurzacza. Odkurzacz sprawdzi się bowiem jeśli chodzi o rolety zwijane idealnie, choć należy pamiętać o tym, by robić to delikatnie. Wykorzystując sam odkurzacz nie będziesz mieć problemów z zaciekami i śladami po detergentach. Czyszczenie rolet z kurzu pozwoli zadbać o ich wygląd przez cały rok, a sama procedura zajmie jedynie kilkanaście sekund. Kolejnym plusem jest też to, że odkurzacz bez większego wysiłku pozbędzie się kurzu, który znajduje się w ciężko dostępnym lub też niewidocznym miejscu.

Demontaż osłon

Należy pamiętać o tym, że wyczyścić należy nie tylko same osłony okienne, ale również elementy mechanizmu rolety. Z tego właśnie powodu niezbędny będzie demontaż rolety wraz z kasetą, aby móc skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia. W przeciwnym razie będą się one z czasem zbierać w coraz większych ilościach i ostatecznie bardzo trudno będzie doprowadzić roletę do odpowiedniego stanu. Wszelkie plamy, kurz i inne zabrudzenia najlepiej widać w momencie, gdy wszystko będzie rozebrane i rozłożone. Samą tkaninę można wtedy łatwo poddać czyszczeniu i uzyskać o wiele lepszy rezultat, niż w przypadku jedynie powierzchownego czyszczenia rolety jako całości.

Usuwanie kurzu

Przy czyszczeniu rolet i pozbywaniu się kurzu najlepiej będzie skorzystać z odkurzacza. To jeden ze sprawdzonych sposobów, który pozwoli na szybkie i łatwe pozbycie się problemu. Jeśli kurzu jest sporo, sam odkurzacz może okazać się niewystarczający. W takim przypadku warto pomóc sobie wilgotną szmatką lub też wilgotną ściereczką i za ich pomocą wyczyścić tkaninę. Tego typu zanieczyszczenia nie są jednak raczej bardzo skomplikowane do pozbycia się. Jeśli będziesz robił to regularnie, nadmierne ilości kurzu na roletach nie powinny sprawiać problemów. Również w przypadku żaluzji warto skorzystać z takich sposobów na pozbycie się kurzu.

Czym czyścić rolety?

Jeżeli chodzi o bardziej gruntowe czyszczenie rolet, warto postawić na rozwiązania, które pozwolą na doprowadzenie ich do idealnego stanu. Większe zabrudzenia jak np. tłuste plamy na powierzchni materiału najlepiej czyścić za pomocą gąbki oraz płynu do mycia naczyń. Idealnie nada się on do skutecznego czyszczenia rolet materiałowych. Wystarczy zaledwie niewielka ilość płynu do mycia naczyń, by tłuste zabrudzenia były znacznie łatwiejsze do usunięcia.

Pranie zasłony i firanki

Warto wspomnień też o zwykłych zasłonach czy też firankach, które przecież również co jakiś czas trzeba wyczyścić. W ich przypadku można po prostu wrzucić do pralki. W pralce bowiem różnego rodzaju zasłony na okna czy też firanki z tkaniny zostaną idealnie wyprane i doprowadzone do perfekcyjnego stanu. Warto sprawdzić jednak w jakiej temperaturze może być prany dany materiał, aby się on zwyczajnie nie skurczył.

Wybór detergentu

Pranie rolet wymaga przede wszystkim wykorzystania odpowiedniego produktu, aby pozbyć się większych zabrudzeń. Jest to istotne do tego, aby nie zniszczyć materiału i uzyskać zadowalający efekt. Aby wyczyścić rolety zwijane niezbędny będzie delikatny detergent, który pozwoli łatwo domyć wszelkie ich zabrudzenia. Warto pamiętać również o tym, by używać wody o odpowiedniej temperaturze. Miękką gąbką lub też ściereczką z mikrofibry wystarczy wówczas wyczyścić powierzchnię materiału rolety. W sklepach dostępne są obecnie produkty, które bez problemu pozwolą poradzić sobie z nawet największymi zabrudzeniami. Dzięki nim roleta w kasecie będzie wyglądać dokładnie tak jak powinna.

Na co zwracać uwagę?

Aby wyczyścić rolety materiałowe należy przede wszystkim zadbać o materiał. Odpowiedniej jakości środek do czyszczenia rolet będzie więc konieczny, ponieważ w znaczącym stopniu ułatwi on zadanie. Niezależnie od tego czy masz rolety plisowane czy też chcesz wyczyścić rolety dzień noc, powinieneś najpierw określić poziom zabrudzeń, aby móc wybrać sposób ich czyszczenia, który w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Sporo osób posiada również rolety drewniane, które rewelacyjnie sprawdzają się w wielu aranżacjach. O drewno też należy w tym przypadku odpowiednio zadbać, a jego powierzchnię najlepiej jest wyczyścić specjalnym środkiem do mycia i pielęgnacji, co pozwoli na utrzymać roletę w świetnym stanie przez długi czas. Czyszczenie rolet wcale nie jest tak trudne i czasochłonne jak się wydaje i zdecydowanie warto robić to regularnie.

Suszenie rolet

Wyprane i czyste rolety okienne należy następnie w odpowiedni sposób wysuszyć. Pranie najlepiej wykonać w słoneczny dzień, a następnie pozostawić roletę do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie można np. umyć okna - ich wygląd również ma ogromne znaczenie, a upalne dni idealnie znacząco ułatwią sprawę. Rolety w kasecie to bez wątpienia coś, co poprawia komfort we własnym domu czy też mieszkaniu, a dodatkowo rewelacyjnie się prezentuje. Warto więc o nie zadbać, by cieszyły oko jak najdłużej.

Efekt końcowy

Jeśli chcesz utrzymać wnętrza swojego domu czy też mieszkania w jak najlepszym stanie, warto co jakiś czas porządnie wyczyścić rolety w kasecie i zadbać o to, by prezentowały się one jak najlepiej. Nie zajmuje to dużo czasu, a efekt końcowy robi wrażenie i odświeża wnętrza. Dotyczy to również żaluzji, które szczególnie podatne są na osadzanie się kurzu w łatwo widocznym miejscu. Regularne odkurzanie jest w tym przypadku konieczne i warto to robić, tym bardziej że cały proces zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund.

Rolety w kasecie są bez wątpienia przykładem osłon na okna, które potrafią zrobić wrażenie. Jeśli więc np. remontujesz dane pomieszczenie i chcesz, by prezentowało się ono w odpowiedni sposób, warto zdecydować się na wysokiej jakości ładny materiał.

Podsumowanie - jak wyczyścić rolety w kasecie?

Wiele osób zdecydowanie nie przepada za sprzątaniem i porządkami domowymi. Bywają one męczące i potrafią zająć całkiem sporo czasu. Rolety okienne nie są jednak w tym przypadku aż tak problematyczne. Ich czyszczenie wcale nie zajmuje dużo czasu i w większości przypadków wystarczy jedynie powierzchowne wyczyszczenie ich powierzchni z kurzu. Odkurzony materiał prezentuje się o wiele lepiej, a dobry efekt można uzyskać za pomocą odkurzacza czy też zwykłej ściereczki z mikrofibry.

Tkaniny z których wykonane są osłony okienne są wysokiej jakości, więc jeśli się o nie w odpowiedni sposób zadba, z pewnością będą służyć przez wiele lat i pozwolą na uzyskanie świetnego efektu w poszczególnych wnętrzach we własnym domu czy też mieszkaniu. Tego typu tkaninę należy wyprać przynajmniej dwa razy w roku. Można użyć do tego sprawdzonego detergentu i gąbki - takie połączenie bez wątpienia poradzi sobie z nawet największymi zabrudzeniami. Te z kolei pojawiają się przeważnie w momencie, gdy dane rolety znajdują się w kuchni.

Aby wyczyścić rolety w kasecie wystarczy więc odrobina wolnego czasu oraz chęci. Regularne czyszczenie to tak naprawdę oszczędność czasu, ponieważ w takim przypadku nie będziesz musiał w przyszłości radzić sobie z większymi plamami i kurzem, znajdującym się w trudno dostępnych miejscach. Warto więc o tym pamiętać i przy okazji sprzątania domu nie zapominać o swoich roletach - efekt końcowy z pewnością będzie cieszył oko.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji