Pracujemy od 7:00 do 20:00.
17.08.2020

Jak wybrać rolety bezpieczne dla dziecka?

Bezpieczeństwo i komfort naszych pociech, to priorytet podczas wyboru odpowiedniego systemu zaciemniającego sypialnię dziecka. Ochrona przed słońcem, uporczywymi owadami oraz hałasem z zewnątrz to podstawowe cechy, jakie powinny spełniać dobre osłony okienne. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo, przy jednoczesnym uzyskaniu efektu zaciemnienia i ochłodzenia pokoju w letnie dni? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Zagrożenia płynące ze źle dopasowanych rolet 
  • Systemy zabezpieczeń w roletach
  • Najbezpieczniejsze typy rolet

We wpisie przeczytasz jakie istnieją sposoby zabezpieczeń w roletach, jaki jest najbezpieczniejszy typ rolet, oraz jakie rolety wybrać do pokoju dziecka.

Zagrożenia płynące ze źle dopasowanych rolet 

Początkowe niepoprawne zamontowanie rolety, może stanowić zagrożenie dla dziecka. Ciekawy świata maluch, może pociągnąć gwałtownie za łańcuszek i zrzucić na siebie rolkę rolety. Aby nie dopuścić do takiego scenariusza, konieczny jest poprawny i solidny montaż rolety. Montaż rolety może odbywać się do ramy okiennej, do ściany lub do sufitu, w zależności od rodzaju osłony okiennej. Ważne jest, aby montaż rolety przeprowadził profesjonalista - będziemy mieli pewność, że roleta jest pewnie przytwierdzona. Drugim największym zagrożeniem dla dziecka są zwisające linki i łańcuszki rolet. Są one szczególnie ciekawe dla dziecka i przyciągają ich uwagę, ze względu na budowę złożoną z kuleczek, oraz bujanie się pod wpływem wiatru. Może sprawić, że dziecko zaciekawione sięgnie do łańcuszka, chcąc się pobawić. Takie zabawy są niebezpieczne bo mogą doprowadzić do zaplątania się dziecka. Z tego względu lepiej wybierać typy rolet ze specjalnymi zabezpieczeniami oraz technikami podciągania, o czym piszemy niżej.

Systemy zabezpieczeń w roletach

Jednym z rozwiązań stosowanych przez producentów, jest specjalne zapięcie systemu łańcuszkowego, które samo wypina się pod wpływem ciężaru. Dzięki temu zawieszenie się na lince jest niemożliwe. Taki łącznik powoduje, że przy jego zerwaniu obie końcówki bardzo szybko połączysz z powrotem. Nie ma on wpływu na poprawne funkcjonowanie rolet. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie dopasowanie długości linki do wysokości osoby dorosłej, poza zasięg rączek dziecka. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie zastosowanie rolet i żaluzji, które nie posiadają systemu łańcuszkowego. Mogą w zamian posiadać rączki, uchwyty, korbki czy mechanizm automatyczny, który nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Ich konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo najmłodszych. Przy wyborze osłon okiennych sprawdź także, czy spełniają one odpowiednie normy prawne dotyczące użytkowania w pomieszczeniach, do których mają dostęp dzieci. Istotne jest także ułożenie mebli i wyposażenia w pokoju dziecka, który także wpływa na bezpieczeństwo użytkowania osłon okiennych. Wszelkie meble, które umożliwiają wspinanie się np. łóżka i krzesła, powinny być odsunięte od okien.

Najbezpieczniejsze typy rolet

Najlesze do pokoju dziecięgeo typu rolet to:

  • Plisy okienne: plisy są wykonane ze sztywnej tkaniny uformowanej w charakterystyką ułożoną poziomo harmonijkę. Mocowane są za pomocą specjalnych prowadnic, do ramy okiennej. Umożliwiają specyficzne rozwijanie rolety góra-dół, pozwalając na zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby. Można zostawić margines szyby od góry okna, co nie jest możliwe w wypadku innych typów rolet. Do przesuwania rolet używa się uchwytów, zamocowanych na profilach zamykających tkaninę plisów. Roleta nie zawiera w budowie żadnych linek czy sznurków. Możliwy jest montaż bezinwazyjny, bez konieczności wiercenia w ramie okna. Tkaniny są odporne na blaknięcie, łatwe do utrzymania w czystości i dostępne w wielu kolorach.

  • Rolety w kasecie: jak sama nazwa wskazuje całość zwiniętej rolety zamyka się kasecie, mocowanej u góry ramy okna. Zaletą rolety w kasecie jest fakt, iż przylega ona idealnie do ramy okna dzięki poprowadzonym po bokach prowadnicom. Dzięki temu materiał rolety nie zwisa luźno, nie jest podatny na powiewy wiatru i nie stanowi zagrożenia. Prowadnice dokładnie trzymają roletę. Rolety w kasecie mogą być sterowane manualnie, lub automatycznie. Długość linki należy dopasować do dorosłego użytkownika, powinna ona posiadać także samowypinające zapięcie linki. Jeśli się zepsuła, poczytaj jak naprawić roletę.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji