Pracujemy od 7:00 do 20:00.
01.05.2023

Jak upiąć zasłony na taśmie? Krótki poradnik

Zasłony są istotnym elementem dekoracji całej aranżacji. To one dodają uroku, wprowadzają wyjątkową atmosferę i przytulność całemu wnętrzu. Jeśli chcesz, aby pięknie wyglądały, warto wcześniej je upiąć w efektowny sposób, co podkreśli zarówno elegancję, jak i wybrany przez Ciebie materiał zasłon. Jakie są sposoby wieszania zasłon i na co warto zwrócić uwagę podczas upinania? Odpowiedź znajdziesz poniżej!


Zasłony na taśmie — klasyczne rozwiązanie - jak wieszać zasłony

Zasłony na taśmie to klasyczne rozwiązanie stosowane w aranżacji wnętrz, które cechuje się prostotą i elegancją. Taśma zazwyczaj jest wszyta w górną część zasłony, co pozwala na równomierne rozmieszczenie fałd oraz łatwe przesuwanie materiału po karniszu.

Choć są to nieco bardziej tradycyjne dekoracje okienne, wciąż cieszą się popularnością ze względu na swoją funkcjonalność i wszechstronność.

Upinanie zasłon w sypialni – czy konieczne?

Upinanie zasłon w sypialni nie jest konieczne, ale może wpłynąć na estetykę i funkcjonalność pomieszczenia. Decyzja o upinaniu zasłon zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu aranżacji sypialni.

Jeśli jednak preferujesz prostotę i minimalistyczne podejście, możesz wieszać zasłony bez upinania. Warto dostosować wybór do osobistego gustu oraz potrzeb związanych z komfortem i funkcją sypialni.

Sposoby upinania zasłon na taśmie marszczącej

Wybór sposobu upięcia zasłon na taśmie marszczącej jest uzależniony od indywidualnych preferencji oraz stylu wnętrza. Oto kilka powszechnie stosowanych metod:

Użycie chwytaków lub klamerek — stosowanie dekoracyjnych chwytaków lub klamerek po bokach zasłon, które pozwala na eleganckie i efektowne upięcie materiału.

Zastosowanie paska lub sznura — przewiązanie zasłony paskiem lub sznurem w taki sposób, aby utworzyć dekoracyjne, luźne pętle, które dodają wnętrzu romantycznej atmosfery.

Upinanie na wysokości - zastosowanie haczyków lub zaczepów zamocowanych na ścianie, które pozwala na upięcie zasłon na różnych wysokościach, tworzy ciekawy efekt wizualny.

Wykorzystanie podwiązek — stosowanie ozdobnych podwiązek, które zawiązuje się wokół zasłony, umożliwia regulację długości fałd oraz kontrolowanie dopływu światła do pomieszczenia.

Każdy z tych sposobów pozwala na indywidualne dostosowanie dekoracji okiennych do stylu pomieszczenia oraz osobistych preferencji. Niektóre z nich możesz wykorzystać nawet podczas zawieszania firan!

Przeszycia tunelowe – inaczej sztancowanie

Zasłony wieszane na metalowych kołach, nazywane również sztancowaniem, to nowoczesne i stylowe rozwiązanie aranżacji okiennych. Sztancowanie polega na zastosowaniu metalowych kółek, które są następnie nawleczone na karnisz.

Ta metoda umożliwia płynne i łatwe przesuwanie zasłon, jednocześnie tworząc równomierne, estetyczne fałdy. Wprowadzenie metalowych kółek do zawieszenia zasłon dodaje wnętrzu nowoczesnego charakteru, a także stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych zasłon na taśmie.

Jak dobrać długość zasłon na przelotkach?

Dobranie odpowiedniej długości zasłon na przelotkach jest kluczowe dla estetyki oraz funkcjonalności aranżacji okiennej. Aby ustalić idealną długość zasłon, należy uwzględnić kilka czynników, takich jak styl wnętrza i osobiste preferencje.

Zazwyczaj zasłony na przelotkach powinny być dłuższe niż wysokość okna, aby fałdy materiału sięgały podłogi lub niemal ją dotykały. W przypadku dywanów lub wykładzin zasłony mogą lekko dotykać powierzchni podłogi, natomiast na twardych podłogach, takich jak parkiet czy płytki, zaleca się, aby zasłony były nieco dłuższe, tworząc delikatny fałd na podłodze.

Współgra to z różnymi stylami wnętrz, zarówno klasycznymi, jak i nowoczesnymi. Pozwala też na swobodne regulowanie dopływu światła oraz prywatności w pomieszczeniu.

Jak powiesić zasłony na przelotkach?

Powieszenie zasłon na przelotkach jest prostym zadaniem, które możesz wykonać samodzielnie. Oto kilka kroków, które należy wykonać w przypadku zasłon na przeszyciach tunelowych:

Przygotuj karnisz — upewnij się, że karnisz jest właściwie zamocowany nad oknem. Karnisz powinien być nieco szerszy niż szerokość okna, aby zasłony mogły być w pełni rozciągnięte.

Wsuń zasłonę na karnisz — zaczynając od pierwszej przelotki i kontynuując, aż cała zasłona znajdzie się na drążku karnisza.

Zawieś karnisz na mocowaniach — umieść karnisz na zamocowanych wcześniej wspornikach lub mocowaniach, które utrzymują go na właściwej wysokości.

Rozłóż zasłony równomiernie — delikatnie przesuwaj zasłony wzdłuż karnisza, tak aby fałdy były równomiernie rozłożone na całej szerokości karnisza.

Ułóż zasłony — zrób to tak, aby ich dolna krawędź leżała na podłodze w sposób, który najlepiej pasuje do Twojego wnętrza.

Jak prać zasłony na przelotkach?

Aby zadbać o właściwe pranie zasłon na przelotkach, należy przede wszystkim sprawdzić metkę z instrukcją prania. W większości przypadków zasłony można prać w pralce, stosując łagodny program dla delikatnych tkanin oraz odpowiednią temperaturę wody.

Ważne jest, aby przed praniem usunąć wszelkie zaczepy czy elementy dekoracyjne, które mogą ulec uszkodzeniu. Po praniu najlepiej suszyć zasłony na płasko lub rozwiesić je na suszarce, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które może wpłynąć na blaknięcie kolorów. Po wyschnięciu zasłony można delikatnie wyprasować, a następnie ponownie założyć na drążek karnisza.

Jak prać zasłony na taśmie?

Pranie zasłon na taśmie wymaga uwzględnienia kilku istotnych kroków. Przede wszystkim, sprawdź metkę z instrukcją prania, aby poznać wymagania dotyczące konkretnego materiału.

Przed rozpoczęciem prania zdejmij zasłony z karnisza i wyjmij wszelkie elementy, takie jak haczyki czy kółka, które mogą ulec uszkodzeniu. W trakcie prania, zasłony najlepiej umieścić w specjalnej siateczce do prania, aby uchronić taśmę marszczącą przed zaciągnięciem czy uszkodzeniem.

Suszenie zasłon powinno odbywać się na płasko lub na suszarce, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować blaknięcie kolorów.

Upięcia zasłon — podsumowanie

Zarówno zasłony na przelotkach, jak i na taśmie stanowią efektowne i funkcjonalne rozwiązania do dekoracji okiennych we wnętrzach. Wybór odpowiedniego rodzaju zasłon, ich prawidłowe zawieszenie, a także dbałość o właściwą konserwację i pranie, pozwolą na długotrwałe zachowanie estetyki i komfortu w naszych domach.

Niezależnie od indywidualnych preferencji i stylu wnętrza, ważne jest dostosowanie aranżacji zasłon do naszych potrzeb, aby stworzyć przytulne i gustowne otoczenie.

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji