Pracujemy od 7:00 do 20:00.
02.07.2020

Jak ukryć karnisz? / Karnisz ukryty w suficie

Jeżeli podczas urządzania wnętrza zdecydowaliśmy się na zastosowanie karnisza sufitowego, warto zwrócić uwagę na fakt, iż będzie on stanowił widoczny element aranżacji okiennej. Jeśli karnisz ma pozostać ukryty, mamy do wyboru kilka rozwiązań na jego estetyczne zasłonięcie. Sposób wykonania karnisza ukrytego, będzie także uzależniony od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Karnisz sufitowy to świetne rozwiązanie, gdy chcemy uzyskać minimalistyczną i lekką kompozycję. Karnisz szynowy przyczyni się także do optycznego powiększenia przestrzeni. Jak ukryć karnisz? Z czego wykonać karnisz ukryty? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jak ukryć karnisz w suficie?
  • Karnisze ukryte w suficie podwieszanym
  • Ukryty karnisz - jak zrobić?
  • Jak zrobić osłonę na karnisz?
  • Zabudowa karnisza karton gips
  • Maskowanie karnisza jako sposób na wystrój wnętrza

We wpisie dowiesz się, jak ukryć karnisz w suficie, jak ukryć karnisz w suficie podwieszanym i jak zrobić karnisz ukryty. Przeczytasz także, jak samodzielnie zrobić osłonę na karnisz, jak zabudować karnisz karton-gipsem i jak wkomponować maskowanie karnisza w wystrój wnętrza.

Jak ukryć karnisz w suficie?

Karnisz sufitowy można ukryć za pomocą samodzielnie zbudowanej osłony z karton-gipsu, gotowej maskownicy lub za pomocą sztukaterii o różnych kształtach. Ważne, aby ostateczny wygląd rozwiązania, był dopasowany do charakteru pomieszczenia. Możliwe jest także ukrycie karnisza za pomocą sufitu podwieszanego, obniżającego sufit na całej jego powierzchni. Dotyczy to pomieszczeń szczególnie wysokich. Możemy zastosować nieco lżejszą konstrukcję, czyli sufit podwieszany, biegnący po obwodzie pomieszczenia.

Karnisze ukryte w suficie podwieszanym

Niezwykle nowoczesnym, a zarazem bardzo prostym rozwiązaniem na karnisz ukryty, jest montaż sufitu podwieszanego. Jeżeli dysponujemy odpowiednią wysokością pomieszczenia, możemy zastosować podwieszany sufit o wysokości min. 20 cm i maksymalnie 40 cm. Takie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie i nie rzuca się w oczy, jednocześnie zasłaniając szynę sufitową. Montaż sufitu podwieszanego umożliwia wkomponowanie listwy oświetleniowej, która dodatkowo podkreśli aranżację okienną wieczorową porą. Wybierając miejsce na montaż karnisza i wnęki, uwzględnij głębokość parapetu i kaloryfera.

Karnisz schowany w suficie – dla kogo?

Jeśli cenisz sobie porządek i minimalizm, na pewno zainteresuje Cię karnisz schowany w suficie. Jednym z jego niewątpliwych atutów jest to, że pozwala na zamaskowanie tych części karnisza oraz zasłony, których nie chcemy pokazywać – na przykład nadszarpniętych krawędzi materiału lub niezbyt estetycznych elementów karnisza. Polecamy to rozwiązanie także osobom, które lubią gładką taflę, ponieważ karnisz schowany w suficie sprawia, że optycznie materiał wychodzi z sufitu, co daje dodatkowy efekt.

Karnisz ukryty w suficie – dla tych, którzy cenią sobie minimalizm

Masz dość wystającego karnisza? Nic straconego! Prezentujemy karnisz ukryty w suficie. Dzięki nim możesz zaspokoić swoje zamiłowanie do minimalizmu, a przy tym wprowadzić do pomieszczenia powiew współczesności. Sposobów na karnisz ukryty w suficie jest kilka – możesz przysłonić sztukaterią, gotową maskownicą lub osłoną zbudowaną z karton-gipsu. Wybór zależy od Twoich preferencji oraz możliwości.  My polecamy go ze względów praktycznych oraz estetycznych! Wybierz sposób najlepszy dla siebie. 

Karnisz ukryty w suficie podwieszanym – nasze wskazówki

Jeśli preferujesz ukryte mechanizmy, to z pewnością będziesz chciał też karnisz ukryty w suficie podwieszanym, który stał się w ostatnich latach niezwykle modny. Jest on bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy dysponują dość dużą wysokością pomieszczenia. Rozwiązanie, jakim jest karnisz w suficie podwieszanym nie rzuca się w oczy, ale sprawia także, że aranżacja okienna wieczorem jest jeszcze ładniejsza niż za dnia. Pamiętaj o dokładnym zmierzeniu wszelkich głębokości oraz odległości!

Ukryty karnisz - jak zrobić? Sposoby na maskowanie karniszy

Przede wszystkim będziesz potrzebować płyty kartonowo-gipsowej, którą należy dociąć na szerokość ściany z oknem. Powinna ona zasłaniać karnisz sufitowy i górną część firany, wraz z żabkami. Wysokość osłony karnisza nie może być zbyt duża, gdyż może przyczynić się do zablokowania okna. Nanieś na suficie grubość karnisza ołówkiem i pozostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni od szyny. Zamocuj karnisz w wyznaczonych miejscach i zamontuj osłonę z regipsu na profilu aluminiowym.

Jak zasłonić karnisz sufitowy – podpowiadamy

Jeśli nie przepadasz za widokiem karniszy, na pewno chcesz dowiedzieć się jak zasłonić karnisz sufitowy. Uspokajamy – nie jest to trudne, a jeśli jesteś na etapie remontu, to ekipa z pewnością Ci z tym pomoże. My od siebie możemy dodać, że maskowanie można potraktować także jako dodatkową dekorację pomieszczenia. Potrzebna będzie między innymi masa szpachlowa, która wyrówna wszelkie niedociągnięcia. Maskowanie karnisza możesz też w całości pomalować. Czy wiesz już jak zasłonić karnisz sufitowy?

Jak zrobić osłonę na karnisz?

Do wykonania osłony na karnisz będziesz potrzebować płyty kartonowo-gipsowej, listwy sztukateryjnej lub gotowej maskownicy gipsowej. W każdym z przypadków należy wyznaczyć miejsce montażu osłony, uwzględniając szerokość parapetu, grzejnika oraz wysokość pomieszczenia i przykręcić do sufitu aluminiową listwę. Na brzeg maskownicy nanosimy klej montażowy i osadzamy ją na przygotowanej listwie. Osłonę karnisza przykręcamy do listwy. I mamy gotowe maskowanie karniszy!

Zabudowa karnisza karton gips

Zabudowy karnisza z karton-gipsu, pozwalają na swobodne dobranie szerokości i wysokości maskowania do gabarytów pomieszczenia, to najlepsza metoda na maskowanie karniszy. Aby osłona jeszcze lepiej pasowała do wnętrza, warto pomalować ją na ten sam kolor, który obecny jest na suficie. Pamiętaj o pozostawieniu 2-3 centymetrów marginesu, pomiędzy zabudową karnisza a szyną sufitową. Ułatwi to przesuwanie zawieszonych firan oraz komfortowe zakładanie żabek na szynę.

Zabudowa karnisza z karton gipsu – podpowiadamy jak

Jeśli postanowiłeś zasłonić i zabudować swój karton z gipsu, mamy dla Ciebie garść wskazówek. Taka zabudowa karnisza z karton gipsu pozwala na swobodę w doborze szerokości i wysokości maskowania do gabarytów pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na totalnym maskowaniu, pomaluj jej powierzchnię na ten sam kolor co kolor ścian. Pamiętaj jednak o pozostawieniu niewielkiego marginesu, aby karnisz mógł spełniać swoją rolę. Zabudowa karnisza z karton gipsu jest nie tylko funkcjonalna, ale i bardzo modna. 

Maskowanie karnisza jako sposób na wystrój wnętrza

Listwy przysufitowe i maskownice gipsowe można ze sobą łączyć, dopasowując je do własnych potrzeb. Aby pozbyć się śladów po kołkach i śrubach, można wyrównać otwory za pomocą masy szpachlowej. Jeśli łączenia między elementami z płyty kartonowo-gipsowej są widoczne, postaramy się jak najdokładniej wyrównać powierzchnię masą szpachlową. Maskowanie karnisza można także pomalować w całości białą farbą

Schowany karnisz – kiedy chcemy nadać lekkości

Schowany karnisz, choć może wydawać się skomplikowaną kwestią, wcale nie musi taki być. Bardzo często opcja ta jest wybierana wtedy, gdy chcemy wysmuklić pomieszczenie, ponieważ – nie ma co się oszukiwać – tradycyjne karnisze dodają ciężkości. Jak więc schować karnisz? Jeśli chcemy mieć schowany karnisz, to czasami wystarczy zamaskować go albo sztukaterią albo specjalną maskownicą. Nie jest to skomplikowane, choć oczywiście – warto zlecić to specjalistom, którzy zrobią to dokładnie. My możemy pomóc w wyborze i sprawić tak, by schowany karnisz nie sprawiał kłopotów. 

Karnisze ukryte w suficie – kiedy na nie postawić?

Karnisze ukryte w suficie stanowią doskonałą opcję gdy chcemy sprawić, żeby nasze pomieszczenie stało się bardziej smukłe i eleganckie. Jeśli się na nie zdecydujesz, warto pomyśleć o tym, jak je zamaskować. Do tego celu służą dedykowane maskownice, ale można także wykorzystać sztukaterię, która dodatkowo udekoruje subtelnie pomieszczenie. Karnisze ukryte w suficie są też dobrą opcją dla tych, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania i mają dość tradycyjnych karniszy, które zwykle optycznie zmniejszają pomieszczenie i zajmują się jedynie ekspozycją okna. 

Jak zasłonić karnisz sufitowy


Wprowadzasz do swojego wnętrza innowacji i zastanawiasz się, jak zasłonić karnisz sufitowy? W praktyce jest to bardzo proste. Wystarczy, że będziesz stosować się do naszych wskazówek, a z pewnością dasz sobie radę. Dobrym sposobem na to jak zasłonić karnisz sufitowy, jest zastosowanie specjalnej maskownicy, która może być wykonana, na przykład karton gipsu lub innego podobnego tworzywa. Karnisz sufitowy warto zasłonić na przykład, jeśli mamy typowo nowoczesne wnętrze. W takich przypadkach tradycyjne karnisze nie znajdują zastosowania.

Zabudowa karnisza z karton gipsu


Czy wiesz jak powinna wyglądać zabudowa karnisza z karton gipsu i w jakim celu się ją stosuje? Jest to coraz powszechniej stosowana praktyka w mieszkaniach, w których nie ma miejsca na tradycyjne karnisze i gdzie stawia się przede wszystkim na nowoczesny wystrój. Zabudowa karnisza z karton gipsu może być także później podbita warstwą ledową, co daje bardzo atrakcyjny efekt na suficie oraz przylegającej ścianie. Oczywiście, jest wiele innych sposobów na ukrycie karnisza, a to jest tylko jeden z nich – choć bardzo popularny w ostatnim czasie.

Karnisz w suficie podwieszanym


Jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza nieco dynamiki i odmienności, postaw na karnisz w suficie podwieszanym. Dzięki tej metodzie możesz osiągnąć taki efekt, że sufit będzie wydawał się znacznie wyższy, a przy tym nudne okna staną się bardziej atrakcyjne, z zastosowaniem odpowiednich zasłon. Karnisz w suficie podwieszanym pozwala także na zainstalowanie panelu ledowego, a to jest bardzo popularne w nowoczesnych wnętrzach. Wtedy to nie zasłony będą grały pierwsze skrzypce, a właśnie kolorowa poświata.


Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji