Pracujemy od 7:00 do 20:00.
21.04.2023

Jak prać delikatne firanki?

Pranie firanek wykonanych z delikatnych tkanin może przysporzyć nieco kłopotu. Materiał może się zniszczyć lub wyglądać mniej estetycznie, przez co firanki nie będą tak piękne jak dotąd. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak podejść do prania delikatnych tekstyliów, aby nie uległy zniszczeniu w pralce automatycznej lub podczas namaczania.

Jak prać firanki w pralce? Zacznij od namaczania - bezpieczne pranie delikatnych tkanin

Namaczanie firanek przed praniem ma co najmniej kilka korzyści:

 1. Usuwanie plam i zabrudzeń — namaczanie w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem pomoże usunąć plamy i zabrudzenia. Namocz firany w misce z wodą i płynem do mycia naczyń na około 30 minut do 1 godziny przed wrzuceniem do bębna pralki.
 2. Ochrona tkaniny — namaczanie pozwala na delikatne rozluźnienie włókien tkaniny, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku firan z koronki czy jedwabiu.
 3. Lepsze rezultaty — może poprawić efektywność prania, zwłaszcza gdy tkaniny są mocno zabrudzone lub zakurzone. Namoczenie pomaga oddzielić kurz i inne zabrudzenia od tkaniny, co ułatwia ich usunięcie podczas samego prania firan.

Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta zarówno firany, jak i detergentu. W przypadku bardziej wrażliwych tkanin warto sprawdzić, czy można je bezpiecznie namoczyć i czy nie wymagają specjalnych środków czyszczących.

Pranie firanek w pralce – jaki program wybrać? Jak prać firanki z woalu

Podczas prania delikatnych firanek, najlepiej wybrać dedykowany program do firan, jeśli pralka posiada taką opcję. Ten rodzaj programu zazwyczaj pracuje z niższą prędkością wirowania i łagodniejszymi ruchami bębna, aby chronić wrażliwe materiały. Jeśli Twoje urządzenie nie ma takiej opcji, wybierz najdelikatniejszy dostępny program.

W jakiej temperaturze prać firanki? Regularne pranie - zabrudzenia - kurz

Odpowiednia temperatura prania firanek zależy od rodzaju tkaniny i stopnia zabrudzenia. W większości przypadków zaleca się pranie w niskiej temperaturze, np. 30 stopni Celsjusza, aby chronić delikatne włókna i uniknąć skurczenia się materiału.

Dla bardziej wytrzymałych tkanin, takich jak bawełna czy poliester, można zastosować nieco wyższą temperaturę, do około 40 stopni. W każdym przypadku warto sprawdzić instrukcje dotyczące konkretnego materiału na metce lub etykiecie. Producent zawsze powinien określić w ilu stopniach prać firanki, by nie utraciły walorów estetycznych.

Jak wybielić firanki? Czy wybielanie firan w sodzie oczyszczonej się sprawdzi? Najpierw sprawdź!

Wybielanie firanek w sodzie oczyszczonej może być skutecznym sposobem na przywrócenie ich bieli i świeżości. Ma ona właściwości wybielające, dlatego delikatnie usuwa plamy oraz żółknięcie. Oto krótka instrukcja:

 1. Przygotuj roztwór namaczający, dodając około 2-3 łyżek sody oczyszczonej na każde 5 litrów wody.
 2. Namocz firanki w roztworze sody oczyszczonej na kilka godzin, a nawet na całą noc, jeśli są mocno zabrudzone lub żółte. Namaczanie pomoże wybielić firanki oraz usunąć plamy i zabrudzenia.
 3. Po namoczeniu upewnij się, że firanki są dobrze wypłukane czystą wodą, aby usunąć resztki sody.
 4. Następnie wypierz je w delikatnym programie zgodnie z zaleceniami producenta. Możesz dodać dodatkowo detergent przeznaczony do tkanin delikatnych, aby uzyskać lepsze efekty.
 5. Po praniu wysusz firanki na płasko lub rozwieś je, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które może prowadzić do żółknięcia.

Pamiętaj, że pranie firan sodą oczyszczoną może nie być najlepszym pomysłem, jeśli producent jasno wskazuje, żeby używać innego delikatnego detergentu.

Ocet — czy nadaje się do firan z delikatnych materiałów? Jak moczyć firanki i zachować ich jakość

Ocet może być stosowany jako naturalny środek do czyszczenia i odświeżania firan, również tych delikatnych. Jest łagodny dla tkanin i może pomóc w usunięciu nieprzyjemnych zapachów oraz plam.

Jednak przed użyciem octu, warto przeprowadzić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie, aby upewnić się, że nie spowoduje to uszkodzenia czy przebarwień.

Jak najlepiej wysuszyć firanki po praniu?

Najlepiej wysuszyć firany bezpośrednio po praniu, rozwieszając je na suszarce lub na sznurku w miejscu zacienionym. Ważne jest, aby nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które powodują żółknięcie. Dobrym pomysłem jest również suszenie na płasko, szczególnie dla delikatnych tkanin. Unikaj używania suszarek bębnowych, ponieważ mogą one uszkodzić materiał.

Odpowiednie złożenie i zabezpieczenie firan

Aby właściwie złożyć i zabezpieczyć firanki, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Upewnij się, że firanki są całkowicie suche przed złożeniem, aby uniknąć pleśni i nieprzyjemnych zapachów.
 2. Starannie wygładź wszelkie zmarszczki i zagniecenia. Możesz użyć żelazka ustawionego na niską temperaturę i opcję parowania (jeśli tkanina na to pozwala) lub parownicy do ubrań, aby usunąć zagniecenia.
 3. Złóż firanki na szerokość, zaczynając od dłuższego boku i składając je na pół kilka razy, aż uzyskasz odpowiednią szerokość.
 4. Następnie zrób kilka równych, równoległych fałd, zaczynając od góry, aż dojdziesz do końca firanek.
 5. Umieść złożone firanki w torbie na pościel lub w worku z materiału oddychającego, aby chronić je przed kurzem i wilgocią. Unikaj używania plastikowych toreb, ponieważ mogą one powodować skraplanie się wilgoci i sprzyjać rozwojowi pleśni.
 6. Przechowuj zabezpieczone firanki w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może prowadzić do wyblaknięcia kolorów i żółknięcia materiału.

Choć samo pranie firanek jest bardzo ważne, to warto zadbać też o właściwe przechowywanie, aby służyły Ci jak najdłużej!

Pranie ręczne — kiedy jest konieczne?

Pranie ręczne może być konieczne w przypadku delikatnych firan, nietypowych kształtów lub konstrukcji, które mogą ulec uszkodzeniu w pralce. Wymagają tego np. delikatne sploty jedwabiu, czy cienka koronka.

Umożliwi to delikatniejsze czyszczenie, chroniąc materiał przed zniszczeniem. Stosowanie prania ręcznego jest szczególnie istotne, gdy metka lub etykieta producenta wyraźnie ostrzega przed umieszczeniem tkaniny w bębnie pralki.

O czym jeszcze pamiętać, by nie zniszczyć firanek w pralce?

Prawidłowe pranie firanek w pralce to ważna kwestia, aby nie dopuścić do uszkodzeń w ich strukturze firany. Poza wcześniej wspomnianymi aspektami warto zwrócić uwagę również na detergenty. Nie mogą być agresywne, ponieważ mogą zniszczyć delikatny materiał.

Przed umieszczeniem tekstyliów w bębnie upewnij się, że nie znajdują się tam inne przedmioty, które mogłyby zaciągnąć materiał i trwale uszkodzić firany.

Jak prać firanki z tkanin delikatnych? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że poniższy artykuł wyjaśnił Ci, jak prawidłowo prać firanki w pralce. Pamiętaj, że promienie słoneczne oraz wilgoć nie są ich najlepszym sprzymierzeńcem, ponieważ mogą trwale zmienić ich kolor i powodować brzydki zapach. Jeśli szukasz gotowej firanki do swojego wnętrza, zapoznaj się z naszą ofertą. Mamy najmodniejsze wzory i kolory, które z pewnością przypadną Ci do gustu!

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji