Pracujemy od 7:00 do 20:00.
19.07.2022

Jak powiesić karnisz sufitowy?

Sporo osób przy aranżowaniu wnętrz w swoim domu czy też mieszkaniu decyduje się na firany. Możliwości w kontekście ich wyboru są naprawdę szerokie, co pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania dla siebie. Aby jednak wszystko wyglądało spójnie i ładnie, warto zamontować karnisz na firany, aby wnętrze było przyjemne i by robiło wrażenie. Dobrym rozwiązaniem jest samodzielny montaż karnisza, który wbrew pozorom wcale nie jest tak trudny.

Spis treści

Czy montaż karnisza jest skomplikowany?

Jakie narzędzia będą przydatne, by zamontować karnisz?

Od czego należy zacząć?

Wykonanie pomiarów

Jaka odległość od ściany?

Zaznaczenie miejsc na otwory

Wiercenie otworów na wkręty

Montaż szyny sufitowej PCV

Sprawdzenie czy szyna jest poziomo

Poprawne działanie całego mechanizmu

Założenie firan i zasłon

Oszczędność pieniędzy oraz czasu

Podsumowanie

Czy montaż karnisza jest skomplikowany?

Decydując się na samodzielne założenie karnisza na pewno warto posiadać pewne umiejętności manualne, które znacząco ułatwią wszelkie prace. Podążając jednak za instrukcjami montażu, można bez problemu poradzić sobie z tym zadaniem, nawet w momencie gdy nie ma się żadnego wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie.

Jakie narzędzia będą przydatne, by zamontować karnisz?

Do montażu karnisza wcale nie potrzeba skomplikowanych narzędzi - wszystkie z niżej wymienionych na pewno masz w swoim domu lub też garażu. Podstawowym narzędziem będzie wiertarka, dzięki której można precyzyjnie wywiercić otwory montażowe w suficie. Przydadzą się również wiertła do betonu, poziomica, piłka do PCV, miarka, ołówek, śrubokręt oraz wkręty i kołki rozporowe.

Od czego należy zacząć?

Zanim przystąpisz do wykonywania prac, warto przygotować sobie wszelkie narzędzia oraz wstępnie zaplanować poszczególne etapy zadania. Dzięki temu wszystko będzie o wiele prostsze, prace będą szły szybciej, a wokół nie będzie bałaganu.

Wykonanie pomiarów

Przed rozpoczęciem wiercenia warto najpierw wykonać dokładne pomiary. Należy pamiętać o tym ze względu na fakt, iż wszelkie pomyłki sprawią że karnisza nie będzie się dało zamontować. Poprawianie tychże błędów jest czasochłonne, a sam efekt końcowy nie będzie tak ładny, jak początkowo się tego chciało.

Jaka odległość od ściany?

Odległość karnisza sufitowego od ściany powinna wynosić ok. 10-20 cm. Karnisz ścienny nad wnęką okienną powinien być osadzony o kilka centymetrów wyżej niż wnęka okienna. Warto wziąć pod uwagę również obecność kaloryfera czy też parapetu. Firany powinny zachowywać odpowiednią odległość od tychże elementów i powinny swobodnie zwisać na całej długości. Odległość od ściany jest bardzo istotna, aby karnisz dobrze działał.

Zaznaczenie miejsc na otwory

Montaż szyny sufitowej pcv należy rozpocząć od zaznaczenia miejsc na otwory. Muszą one znajdować się w symetrycznych odległościach, aby można było bez problemu zamontować szyny sufitowe. Taka szyna sufitowa daje spore możliwości jeśli chodzi o aranżację danego wnętrza i pozwala na uzyskanie świetnego efektu końcowego.

Wiercenie otworów na wkręty

Montaż szyny sufitowej wiąże się z koniecznością zrobienia odpowiednich otworów na kołki. Miejsca wiercenia powinny być precyzyjnie wyznaczone. Aby móc założyć szynę, wywierć otwory, pamiętając o odpowiednim wiertle. Wykorzystaj drabinkę, aby ułatwić sobie zadanie i poprawić znacząco poziom swojego bezpieczeństwa.

Montaż szyny sufitowej PCV

Kolejnym krokiem będzie sam montaż szyny sufitowej. W otworach umieść kołki, następnie przyłóż szynę sufitową w ten sposób, aby otwory w niej pokrywały się z tymi, które wywierciłeś. Później za pomocą śrubokręta lub wkrętarki wkręć kołki aż do końca. Jeśli natomiast musisz połączyć ze sobą więcej niż jedną szynę sufitową możesz wykorzystać specjalny łącznik, który umożliwi przesuwanie agrafek i żabek.

Sprawdzenie czy szyna jest poziomo

Aby mieć pewność, że wszystko jest zamontowane równo, sprawdź całość poziomicą. Jeśli okaże się, że gdzieś jest jakaś nierówność, możesz spróbować mocniej dokręcić wkręty po którejś ze stron. Może jednak również okazać się tak, że to po prostu sufit w Twoim domu jest zwyczajnie krzywy.

Poprawne działanie całego mechanizmu

Montaż szyny sufitowej wcale nie jest tak trudny jak mogłoby się wydawać. Po sprawdzeniu czy szyna sufitowa jest założona poziomo, praca jest tak naprawdę skończona i można przystąpić do dalszego etapu. Warto jednak sprawdzić, czy wszystko jest zamontowane solidnie. Jest to istotne ze względu na to, iż z czasem szyna mogłaby opaść. Jeśli jednak kołki są przykręcone odpowiednio, będą one przytrzymywać szynę i nie pozwolą na to, by ciężar zasłon ją poluzował.

Założenie firan i zasłon

Gdy wszystko będzie już gotowe i będzie się solidnie trzymać, pozostanie jedynie założyć swoje zasłony. W przypadku klasycznych karniszy efekt z pewnością będzie robił ogromne wrażenie. Możliwość powieszenia zasłony na samodzielnie przygotowanym karniszu daje bez wątpienia sporo satysfakcji oraz możliwości w kwestii aranżowania wnętrz. Dobrym pomysłem jest również zabudowa karnisza, dzięki czemu wszystko będzie jeszcze bardziej uporządkowane i schludne. Maskownica karnisza jest bez wątpienia czymś, na co warto się zdecydować.

Oszczędność pieniędzy oraz czasu

Zakup szyny sufitowej i jej montaż samodzielnie to przede wszystkim spora oszczędność pieniędzy oraz czasu. Nie trzeba w tym przypadku bowiem czekać na ekipę montażową i płacić jej dodatkowo za wykonanie montażu szyny sufitowej. Samodzielny montaż szyny sufitowej daje o wiele więcej satysfakcji, nie jest trudny i ze wszystkim można poradzić sobie w kilka chwil. Wzywanie specjalistów do montażu karniszy wcale nie jest w tym przypadku koniecznością.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na karnisze sufitowe czy też karnisze ścienne, bez problemu powinieneś być w stanie je samodzielnie zamontować. Posiadając odpowiednie narzędzia i nieco umiejętności manualnych uda Ci się założyć wytrzymałe szyny, dzięki którym nowe zasłony będą prezentować się perfekcyjnie. Pozwoli to na uzyskanie świetnego efektu niezależnie od tego, o jakim wnętrzu w domu lub mieszkaniu mowa.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji