Pracujemy od 7:00 do 20:00.
26.03.2024

Czy zasłony muszą być do ziemi?

Czy zasłony muszą być do ziemi? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie przy urządzaniu swojego wnętrza. Zasłony, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jedynie funkcjonalnym dodatkiem, mają ogromne znaczenie dla całej aranżacji pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby dobrać ich długość zgodnie z własnymi preferencjami oraz charakterem wnętrza. Oto kilka kreatywnych pomysłów na to, jak wykorzystać zasłony w różnych aranżacjach.

Czy zasłony muszą być do ziemi? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie przy urządzaniu swojego wnętrza. Zasłony, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jedynie funkcjonalnym dodatkiem, mają ogromne znaczenie dla całej aranżacji pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby dobrać ich długość zgodnie z własnymi preferencjami oraz charakterem wnętrza. Oto kilka kreatywnych pomysłów na to, jak wykorzystać zasłony w różnych aranżacjach.

Jak dobrać długość zasłon?

W przypadku zasłon sięgających do ziemi, efekt wizualny może być imponujący. Długie zasłony, opadające elegancko na podłogę, nadają pomieszczeniu charakteru i stylu. Zwłaszcza, gdy tkanina jest lekka i delikatnie opada, tworząc romantyczną aurę. Tego rodzaju zasłony sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach o przytulnym charakterze, gdzie chcemy uzyskać efekt elegancji i wyrafinowania.

Jednakże, zasłony powinny być dobrane także do funkcjonalności pomieszczenia. W przypadku, gdy zasłony będą zbyt długie i sięgać będą do samej podłogi, istnieje ryzyko, że będą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie zwierzaki czy małe dzieci mogą wplątać się w fałdy tkaniny. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zasłony leżące na podłodze, ale nie sięgające do ziemi. Dzięki temu unikniemy przytłoczenia pomieszczenia, a jednocześnie zachowamy elegancki wygląd.

W przypadku wnętrz optycznie mniejszych, warto również zastanowić się nad zasłonami, które nie sięgają do ziemi, ale również nie są zbyt krótkie. Idealną długością może być ta, która pozwala zasłonom sięgać kilka centymetrów ponad linię parapetu. To rozwiązanie optycznie wydłuży pomieszczenie i sprawi, że będzie się ono wydawało wyższe. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku pokojów z niskim sufitem, gdzie każdy trik wizualny może zdziałać cuda.

Zasłony a parapet - co warto wiedzieć?

Kluczową kwestią przy wyborze długości zasłon jest także dopasowanie ich do wysokości parapetu. Zbyt długie zasłony, które opadają na parapet, mogą przytłoczyć wnętrze i sprawić, że będzie się ono wydawało mniejsze niż w rzeczywistości. Dlatego warto zadbać o proporcje i dopasować długość zasłon do parapetu, zachowując przy tym harmonię wizualną całego pomieszczenia.

Warto również pamiętać o kolorystyce oraz rodzaju tkaniny z jakiej wykonane są zasłony. Jasne, lekkie tkaniny będą optycznie rozjaśniać pomieszczenie i nadawać mu przestronności, podczas gdy ciężkie, gęste tkaniny mogą je przytłoczyć. Dobierając kolor zasłon, warto również zwrócić uwagę na kolor ścian oraz inne elementy wystroju wnętrza, aby wszystko harmonijnie ze sobą współgrało.

Decydując się na zasłony, warto także sprawdzić, czy dobrze wybrane będą dobrane do karnisza. Długość karnisza powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości okna oraz do tego, jak chcemy, aby zasłony układały się na podłodze. W przypadku karniszy sufitowych czy szyn, warto również zwrócić uwagę na rodzaj upięcia zasłon, czyli czy chcemy korzystać z klasycznych żabek czy też z innych rozwiązań.

Czy zasłony muszą być do ziemi? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Wszystko zależy od preferencji oraz charakteru aranżacji wnętrza. Warto eksperymentować z różnymi długościami zasłon, aby znaleźć to idealne rozwiązanie, które nie tylko będzie praktyczne, ale także będzie stanowić ozdobę całego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że zasłony mają ogromne znaczenie dla wyglądu wnętrza, dlatego warto poświęcić im trochę czasu i uwagi podczas urządzania swojego domu czy mieszkania.

Jakiej długie powinny być zasłony?

Decyzja dotycząca wyboru długości zasłon zależy przede wszystkim od kilku kluczowych czynników, takich jak styl wnętrza, proporcje okna oraz ogólny efekt aranżacyjny, jaki chcemy uzyskać. Oto kilka wskazówek, kiedy warto zdecydować się na zasłony dłuższe, a kiedy krótsze:

 1. Zasłony dłuższe:

  • Gdy chcemy nadać pomieszczeniu elegancki i wytworny charakter, zasłony sięgające podłogi są idealnym wyborem. Wprowadzają one do wnętrza pewien urok i luksusowy wygląd, zwłaszcza jeśli wykonane są z delikatnej tkaniny, która lekko opada.
  • W przypadku pomieszczeń o wysokich sufitach, długie zasłony mogą pomóc w zrównoważeniu proporcji, nadając wnętrzu poczucie harmonii i elegancji.
  • Jeśli zależy nam na optycznym wydłużeniu okna oraz powiększeniu przestrzeni, zasłony długie, sięgające powyżej linii parapetu, będą idealnym rozwiązaniem.
 2. Krótkie zasłony:

  • Gdy mamy do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami, krótsze zasłony mogą być bardziej praktyczne, ponieważ nie przytłaczają wnętrza i nie ograniczają przestrzeni.
  • W przypadku, gdy okno znajduje się blisko parapetu lub na przykład nad blatem w kuchni, krótsze zasłony są bardziej funkcjonalne i estetyczne.
  • Jeśli preferujemy bardziej nowoczesny i swobodny styl aranżacji, krótkie zasłony mogą być doskonałym wyborem, zwłaszcza gdy dobrze współgrają z innymi elementami dekoracyjnymi w pomieszczeniu.

Warto także zwrócić uwagę na detale, takie jak sposób montażu zasłon (na haczyki, żabki itp.) oraz dopasowanie ich do grubości tkaniny. Niezależnie od wyboru, zasłony mają ogromne znaczenie dla całej aranżacji wnętrza i mogą całkowicie zmienić jego wygląd i atmosferę. Dlatego warto dokładnie przemyśleć decyzję i wybrać opcję, która najlepiej pasuje do naszych preferencji oraz charakteru pomieszczenia.

Podsumowując, dobór odpowiednich zasłon do naszego wnętrza może całkowicie zmienić jego charakter i atmosferę. Zarówno długie, sięgające podłogi zasłony, jak i krótsze, sięgające linii parapetu, mogą znacząco wpłynąć na optykę pomieszczenia. Ważne jest, aby dobrać zasłony odpowiednio do wielkości okna, mierząc także odległość między karniszem a podłogą. Warto również zwrócić uwagę na grubość tkaniny oraz rodzaj jej upięcia, by uzyskać optymalny efekt aranżacyjny. Nie zapominajmy także o zapasie aranżacyjnym oraz funkcjonalności zasłon, które powinny być praktyczne, ale też estetyczne. Ostatecznie, wybór zasłon jest kwestią indywidualnych preferencji i charakteru całego wnętrza, dlatego warto poświęcić czas na ich staranny dobór!

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji