Pracujemy od 7:00 do 20:00.
07.09.2020

Czy plisy okienne można prać?

Po intensywnym dla rolet sezonie letnim, czas na ich odświeżenie i przygotowanie na jesień. Warto skorzystać z ostatnich w sezonie ciepłych dni i przeprowadzić gruntowne czyszczenie osłon okiennych. Jesteś posiadaczem rolet plisowanych i zastanawiasz się jak odświeżyć ich wygląd? Czy plisy okienne można prać? Odpowiadamy. 

Spis treści:

  •  Z jakiego materiału są zrobione plisy?

  • Jak pielęgnować plisy okienne?

  • Jak prać żaluzje plisowane?

We wpisie dowiesz się, z jakiego materiału najczęściej są wykonane plisy, jak pielęgnować plisy na co dzień, oraz jak poprawnie należy prać plisy okienne.

 Z jakiego materiału są zrobione plisy?

Plisy okienne najczęściej są wykonane z trwałego i łatwego do utrzymania w czystości, materiału syntetycznego. To solidna tkanina, która w przeciwieństwie do materiałów naturalnego pochodzenia jak np. bawełna, nie sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów na jej powierzchni i nie wchłania kurzu. Tkanina syntetyczna jest także wykorzystywana w żaluzjach plisowanych ze względu na łatwość, z jaką poddaje się termicznemu kształtowaniu. To dzięki zastosowaniu tkaniny syntetycznej, możliwe jest uzyskanie charakterystycznego, złożonego w harmonijkę kształtu plisy okiennej, który zyskał aprobatę klientów i sprawił, że żaluzja plisowana jest jedną z najlepiej sprzedających się produktów na rynku.

Jak pielęgnować plisy okienne?

Roleta plisowana jak każdy typ zasłon okiennych, podlega osadzaniu się na niej kurzu i pyłu. Tkanina syntetyczna z której jest wykonana żaluzja, nie wchłania kurzu jak tradycyjne firany okienne, więc można z powodzeniem odkurzyć ich powierzchnię. Odkurzanie powinno odbywać się za pomocą miękkiej, suchej ścierki wykonanej np. z mikrofibry, odkurzaczem ręcznym ze specjalna końcówką ze szczoteczką, lub miotełką do kurzu. Należy pamiętać o regularnym ścieraniu kurzu - mniej więcej raz w tygodniu - aby zapobiec trwałemu zabrudzeniu tkaniny. Należy także dokładnie odkurzyć dolna i górna listwę rolety, ponieważ te elementy także zbierają kurz z otoczenia. Regularne odkurzanie rolet pomoże zachować ich oryginalny kolor i bezawaryjne funkcjonowanie na długi czas.

Jak prać żaluzje plisowane?

Plisy okienne łatwo poddają się czyszczeniu, jednak warto na ten proces zarezerwować więcej czasu w ciągu dnia. Niektóre typy tkanin z których są wykonane plisy okienne, nie podlegają praniu, warto więc upewnić się - czy to u producenta, czy na instrukcji obsługi - że tkanina z jakiej są wykonane nasze rolety, nadaje się do prania. Pierwszym krokiem jest złożenie i zdemontowanie rolet z okna, które z kolei namaczamy w roztworze ciepłej wody i delikatnego środka czyszczącego. Woda nie powinna być gorąca, ponieważ może wpłynąć na deformację kształtu plisy. Żaluzje pozostawiamy w wodzie na około 15 minut, po czym rozkładamy ją pod wodą. Nie szorujemy tkaniny gąbką czy szmatką, po prostu pozwalamy wodzie dotrzeć w każdy zakamarek tkaniny. Następnie spłukujemy plisę letnią wodą, składamy, usuwając nadmiar kapiącej wody i montujemy mokra plisę z powrotem na okno. Roleta powinna schnąć w rozłożonej pozycji, około 12 godzin.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji