Pracujemy od 7:00 do 20:00.
Co lepsze do wnętrza: żaluzje aluminiowe czy rolety? 12.02.2020

Co lepsze do wnętrza: żaluzje aluminiowe czy rolety?

Każdy chce mieć w swoich czterech kątach zapewnione odpowiednie warunki do wypoczynku, relaksu czy pracy. Wzrok przechodniów, sąsiadów, promienie słoneczne utrudniające codzienne czynności - to zaledwie garstka czynników, które wpływają na to, że zaczynamy się zastanawiać nad wyborem odpowiednich osłon okiennych. Które z nich warto wybrać: żaluzje aluminiowe czy rolety? Podpowiadamy!

Spis treści:

  • Rodzaje żaluzji okiennych

  • Czy warto kupić rolety?

  • Czym się różnią rolety i żaluzje?

Z wpisu dowiesz się, jakie żaluzje i rolety można obecnie dostać w ofercie, jakie są wady i zalety obu rozwiązań oraz czym się różnią rolety i żaluzje. 

Rodzaje żaluzji okiennych

Sporą popularnością cieszą się przede wszystkim żaluzje drewniane. To właśnie one idealnie komponują się z każdym wnętrzem, czyniąc je bardziej przytulnym. Żaluzje drewniane wprowadzają do wnętrz naturalny klimat. Można je zamontować tak naprawdę na każdym rodzaju okien. Alternatywą są żaluzje bambusowe. Są naturalne i ekologiczne, dlatego wiele osób się na nie decyduje. 

Do nowoczesnych wnętrz bardzo dobrym wyborem będą żaluzje aluminiowe. Są wysoce trwałe, co jest ich plusem. Można powiedzieć, że w przeciwieństwie do żaluzji drewnianych, wprowadzają do wnętrz element surowości, ale są także bardzo trwałe. Z biurami kojarzą się żaluzje pionowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby montować je także w domach. Są dobrą dekoracją okna, prezentują się estetycznie, ale są jednocześnie delikatne, dlatego trzeba korzystać z nich ze sporą rozwagą. 

Czy warto kupić rolety?

Alternatywą dla żaluzji są rolety. W tym przypadku także mamy kilka wariantów do wyboru. Pierwszym z nich są rolety plisowane zwane również plisami. Ogromną zaletą jest to, że można je zaciągać od góry i od dołu. Nadają się do okien o nietypowych kształtach, a także do okien dachowych. Innym rodzajem rolet są rolety rzymskie o bardzo ciekawym wyglądzie. Ich znakiem charakterystycznym jest specyficzna fałda, która tworzy się podczas podciągania rolety. Do wyboru są osłony okienne w rozmaitych wzorach i kolorach, dlatego za ich pomocą można ożywić wnętrze. 

Jednymi z najpopularniejszych rolet są rolety dzień noc. To dobre rozwiązanie szczególnie do mieszkań. Okno jest zasłonięte, jednak wcale nie odcinamy sobie dopływu naturalnego światła. Rolety dzień noc wyglądają bardzo elegancko. Są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych przez co ich dopasowanie do danej aranżacji jest banalnie proste. 

Gdy zastanawiamy się nad wyborem osłon okiennych, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w których chcemy zamontować żaluzje lub rolety. Bez wątpienia bardziej eleganckim rozwiązaniem są rolety, jednak żaluzje są wysoce praktyczne. Określając własne potrzeby, łatwiej dokonamy wyboru. 

Czym się różnią rolety i żaluzje?

Bardzo często stosuje się pojęcia rolety i żaluzje zamiennie. Co więcej, nawet w supermarketach możemy spotkać się z tym, że nazwy osłon okiennych są stosowane dowolnie. Różnica między roletami a żaluzjami jest jednak znacząca. Przede wszystkim rolety różnią się od żaluzji materiałem, z jakiego są wykonywane. Roletę produkuje się przy użyciu tkanin naturalnych bądź mieszanek tkanin naturalnych i syntetycznych. Z kolei żaluzje są produkowane z aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. 

Rolety wyglądają niczym zrolowane zasłony, które odwijamy w dół, przysłaniając okno. Z kolei żaluzje to zestaw listewek, które bywają także nazywane lamelami. Montujemy je w poprzek okna. Lamele żaluzji obracają się pod kątem 180 stopni. Pozwalają na całkowite zasłonięcie okna lub pozostawienie drobnych prześwitów. 

Rolety przeważnie są wybierane do sypialni czy salonów. Są eleganckie, stylowe, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia. Do minimalistycznych wnętrz najlepiej sprawdzą się jednokolorowe rolety. Z kolei do salonów często wybiera się rolety dzień noc. Mają właściwości zbliżone do żaluzji, jednak posiadają poprzeczne pasy, między którymi znajdują się wolne przestrzenie. Popularne są także rolety plisowane - plisy, rolety harmonijkowe. Idealnie nadają się do nietypowych okien. 

Żaluzje są z kolei często wybierane do kuchni lub łazienki. Żaluzje aluminiowe lub z tworzyw sztucznych charakteryzują się dość surowym wyglądem. Producenci pracują jednak nad ulepszaniem swoich modeli. To dlatego powszechne są obecnie żaluzje z PCV, które nie nagrzewają się tak bardzo jak aluminiowe modele. Pięknie wyglądają żaluzje drewniane, które nadają wnętrzom przytulności. Jeśli są szczelnie zasłonięte, nie prześwitują. To dlatego na montaż żaluzji warto zdecydować się w tych pomieszczeniach, w których chcemy się cieszyć prywatnością.

Szybka wysyłka!

Gwarancja szybkiej dostawy dzięki wysyłce kurierskiej

BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Szyfrowane połączenie zabezpieczone certyfikatem SSL

Gwarancja wysokiej jakości

Bezproblemowy zwrot do 14 dni od momentu zakupu i 2 lata gwarancji